Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Strona :
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
   ...  
340
dodano: 2019-07-16
GOSPODARKA
Choć latem zazwyczaj ceny rosły wolniej niż zimą, zwłaszcza ceny żywności, w tym roku inflacja nie odpuszcza, a najmocniej drożeją właśnie podstawowe produkty spożywcze. Ekonomiści spodziewają się również wzrostu cen paliw ze względu na drożejącą ropę naftową oraz kolejnego impulsu inflacyjnego w postaci świadczeń socjalnych. W tej sytuacji nie jest wykluczone, że inflacja przekroczy wyznaczoną przez Narodowy Bank Polski górną granicę celu inflacyjnego, czyli 3,5 proc. – mówi dr hab. Artur Walasik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 
dodano: 2019-07-16
MEDIA
W rankingu najczęściej cytowanych mediów w czerwcu pierwsze miejsce zajął portal Onet.pl  – podaje IMM w najnowszym raporcie „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”. Na kolejnych miejscach znalazły się radio RMF FM oraz portal Wirtualna Polska.
dodano: 2019-07-16
GOSPODARKA
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa — Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Puławach (IUNG-PIB) zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2019 roku, stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
dodano: 2019-07-16
POLSKA UE
Wejście do Unii Europejskiej miało ogromne znaczenie dla rozwoju polskiego eksportu. Przed akcesją, jak i obecnie, wędruje tam ok. 80% krajowej sprzedaży zagranicznej. Jak wskazują eksperci instytucji płatniczej AKCENTA, od 2003 do 2018 r. polski eksport ogółem wzrósł o 390% i jego wartość jest już prawie 5-krotnie wyższa niż przed wejściem do UE. Czechy i Węgry także mają się czym pochwalić.
dodano: 2019-07-16
USŁUGI
930 złotych miesięcznie – tyle na utrzymanie domu wydaje statystyczna polska rodzina – wynika z szacunków HRE Investments. To o 15 złotych więcej niż przed rokiem. Podwyżki zawdzięczamy przede wszystkim droższym usługom wywozu śmieci (20% r/r), ale też wyższym czynszom i rachunkom za gaz. Wzrostu nie zatrzymało więc zamrożenie cen energii – pisze Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
dodano: 2019-07-16
LUDZIE I FIRMY
Coraz rzadziej praca polegająca na realizowaniu drobnych projektów, tzw. gigów, kojarzy się 
z dorywczym zarobkiem. Dla wielu osób staje się podstawową formą utrzymania, a dla firm, np. tych opartych na crowdsourcingu – sposobem szybkiego rozwoju.
dodano: 2019-07-15
LUDZIE I FIRMY
Problemy z pozyskiwaniem pracowników, a z drugiej strony rosnący popyt na wykwalifikowane kadry zaostrzają konkurencję między pracodawcami, napędzają wzrost płac i wymuszają większe skupienie na obszarze employer brandingu. Ten przestał już być dla firm opcjonalny, a stał się podstawowym narzędziem zatrzymania dotychczasowych i pozyskiwania nowych pracowników – mówi Grzegorz Rippel, ekspert z branży szkoleń i doradztwa personalnego, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
dodano: 2019-07-15
NAUKA
To już 8. edycja konkursu  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. Piotra Pruszczyka wyróżnił w sumie 85 młodych uczonych z kilkudziesięciu uczelni i instytutów badawczych z całego kraju. Laureatów wyłoniono spośród 243 studentów, którzy brali udział w rywalizacji. Nagrodzeni otrzymali do 220 tys. zł na prowadzenie swoich badań.
dodano: 2019-07-15
ZARZĄDZANIE
Województwo warmińsko-mazurskie objęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP. Pierwszym miejscem obrad był Olsztyn. Podczas kolejnego Konwentu jak zawsze pojawiły się tematy ważne dla samorządowej Polski. Rozmowy odbyły się w piątek (12 lipca). Debata dotyczyła turystyki, nowej perspektywy finansowej UE, ekologii i ekonomii społecznej.
dodano: 2019-07-15
GOSPODARKA
Według wstępnych danych GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. ukształtowało się na poziomie 6380,2 tys. osób i było o 2,7% większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,7% w maju ub. roku). Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 7,5%), zakwaterowaniu i gastronomii (o 6,4%), informacji i komunikacji (o 6,2%), transporcie i gospodarce magazynowej (o 5,3%), budownictwie (o 4,5%) oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 3,7%).