Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Od Redaktora

Jerzy Byra

Przemijanie jest prawem natury

Nawet długowieczni przemijają, ale co ważne zostawiają po sobie dokonania, których wartość staje się rozczynem nowych działań i wyzwaniem dla innych.

Dwa lata temu, przy okazji wydania 75. numeru magazynu „Prestiż - relacje gospodarcze” zarzekałem się w tym miejscu, że to już ostatni numer w takiej formie wydawniczej. Było to 10 lat po przejściu na emeryturę. Ale też ogłosiłem, że jeszcze nie czas na błogie leniuchowanie. Został bowiem portal z codzienną dawką informacji dotyczących szerokiej sfery życia gospodarczego. I zapewniłem, że wszystko co do tamtej pory ukazało się na portalu pozostaje i będzie dostępne on-line. Będzie świadczyło za Heraklitem, że byt nie ginie.

Ale przemijanie jest prawem natury, i gdy od pierwszego wydania numeru „Prestiżu” upłynęło 25 lat, postanowiłem już definitywnie zakończyć również dalsze redagowanie portalu. Skonstatowałem, że skoro nawet długowieczni przemijają, zostawiając po sobie dokonania, których wartość staje się rozczynem nowych działań i wyzwaniem dla innych, to i ja, przynajmniej przypomnę dokonania tych, których w „Prestiżu” docenialiśmy. W myśl naszego okładkowego motta: „Żeby działanie miało sens, jeszcze i to - potrzeba uznania drugiego człowieka”. Na łamach pisma miały więc odbicie spektakularne zjawiska w polskim życiu gospodarczym oraz ludzie tworzący te zjawiska, ich firmy, ich nieprzeciętne działania i wyjątkowe osiągnięcia. Pragnęliśmy bowiem tych ludzi i te zjawiska wyróżniać i promować. Pragnęliśmy tworzyć sprzyjający grunt pod nowe wyzwania i korzystne między nimi relacje i związki. I tak, mimo osobistego przemijania, „Prestiżowi” stuknęło  25 lat.  

Stąd postanowienie, że opracuję jeszcze jeden, definitywnie ostatni, okolicznościowy numer „Prestiżu” i przypomnę w nim dokonania ludzi z którymi rozmawiałem. Tych działających i tych którzy odeszli. Uważam bowiem, że ze wszech miar warto, by ich osobowości stały się rozczynem nowych efektywnych działań, wyzwaniem i przykładem dla innych.

Ale nie ma róży bez kolców, z przykrością informuję, że ze względu na bardzo liczną grupę rozmówców, nie przypomnę wszystkich, gdyż rozmiar tej publikacji byłby zbyt obszerny. Oczywiście, wszyscy byli dla nas tak samo ważni i cenni. Bardzo im dziękuję za współudział w redagowaniu i tworzeniu rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Pozostaję z najwyższym uznaniem dla ich dokonań. Dziękuję również wszystkim pozostałym, którzy przyczynili się do wypełnienia treścią wszystkich 75. numerów pisma.

Żeby nie było, że w przypomnieniu tych osobowości skupiam się tylko na przeszłości, prezentację ich dokonań rozpoczynam od aktualnej rozmowy z Adamem Spałą, właścicielem i dyrektorem Fabryki Porcelany AS Ćmielów, wynalazcą, projektantem i producentem szmaragdowej porcelany, unikatowej i jedynej takiej na świecie. Drugim z kolei rozmówcą jest były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który swoją Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP ustanowił w 1998 roku, tym samym, w którym swój wydawniczy żywot rozpoczął „Prestiż”. Jako magazyn, który został powołany i poświęcony reputacji polskiej gospodarki, przez wszystkie lata przyznawania Nagrody Prezydenta był jej patronem medialnym. Na jego łamach poświęcaliśmy jej i laureatom najwięcej miejsca. Niestety, następny Prezydent już jej nie kontynuował.

Pozostali rozmówcy, których ku ich chwale przypominam, to niezwykłe osobowości gospodarki i nauki, wynalazcy i politycy. To ich działania i osiągnięcia budowały i budują prestiż i renomę polskiej gospodarki w kraju i za granicą: dr Irena Eris, Teresa Mokrysz, Barbara Blida, Jacek Karpiński, dr Alicja Adamczak, Mieczysław Wilczek, Ryszard Florek, prof. Katarzyna Majchrzak, prof. Piotr Szynkarczyk, Aleksander Gudzowaty, dr hab. Włodzimierz Strupiński, prof. Jerzy Hausner, prof. Ewa Lewandowska-Tarasiuk, Cezary Łutowicz, prof. Janusz W. Adamowski i prof. Andrzej Kowalski. (marzec 2023)