Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
PIAP SCOUT

Mały robot do rozpoznania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków PIAP SCOUT, nomino-
wany do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 w kategorii PRODUKT, jest innowacyjnym i zaawansowanym technologicznie zdalnie stero-
wanym urządzeniem przeznaczonym do szybkiego rozpoznaniu terenu i miejsc trudno dostępnych oraz do przeprowadzania tam różnego rodzaju interwencji. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz służb specjalnych na małe wielozadaniowe roboty do rozpoznania. Urządzenia te mają wspomagać pracę wymienionych służb w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych. Jego twórcami są: Tomasz Krakówka, Sławomir Kapelko i Mariusz Kozak z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie.

Nazwa produktu PIAP SCOUT, czyli mały robot do rozpoznania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków brzmi nazbyt technicznie, byśmy jako humanistyczni zbieracze informacji związanych z reputacją mogli o nim rozmawiać bez kompleksów. Dlatego też poprosiliśmy o prezentację informacji o produkcie zawodowca, którego domeną są właśnie roboty.  
    Dr inż. Piotr Szynkarczyk – bo o nim mowa – zastępca dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa czuwa w Instytucie nad opracowaniem i realizacją robotów mobilnych, i to on kompetentnie o tym małym robocie opowie. Tym bardziej, że jest twórcą robotyki mobilnej w Instytucie. Rozpoczął jej tworzenie w 1993 r., zaraz po ukończeniu Politechniki Warszawskiej na sławnym Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na kierunku robotyka.
 
„Prestiż”: A więc, Panie dyrektorze – co to takiego ten mały robot i do czego służy?
    Dr inż. Piotr Szynkarczyk:
– Spróbuję go omówić w dużym skrócie i w miarę czytelnie. Otóż konstrukcja małego robota PIAP SCAUT została opracowana pod kątem maksymalnej uniwersalności i użyteczności dla potrzeb misji wojskowych i działań jednostek specjalnych. Taki rezultat osiągnięto dzięki zrealizowaniu urządzenia poprzez daleko posuniętą modułowość konstrukcji oraz precyzyjne jej zaprojektowanie w celu maksymalnego zaspokojenia potrzeb użytkownika.

Baza mobilna i wyposażenie dodatkowe
    Baza mobilna ma układ jezdny gąsienicowo-kołowy, który umożliwia poruszanie się we wszystkich rodzajach terenu, także w terenie piaszczystym i kamienistym. Układ jezdny może być montowany w konfiguracji z przednimi uchylnymi gąsienicami. Jest to opcja, która zwiększa stabilność robota, a także pozwala na pokonywanie przeszkód terenowych o rozmiarach przekraczających wysokość robota.
    Baza mobilna została opracowana tak, żeby miała gabaryty umożliwiające przeprowadzanie inspekcji podwozi samochodowych – wysokość robota odpowiednio skonfigurowanego wynosi 19 cm. Ponadto, jeśli wymagana jest jeszcze mniejsza wysokość, możliwe jest zdjęcie kół z układu napędowego. Wtedy robot jeździ na samych gąsienicach, a jego wysokość to zaledwie 16 cm.
    O przydatności robota w największym stopniu świadczy wyposażenie dodatkowe, które może być użyte za pośrednictwem robota. Oprócz wyposażenia takiego, jak manipulator lub kamera na głowicy obrotowej, do małego robota do rozpoznania zostało opracowanych szereg akcesoriów, które czynią robota niezastąpionym narzędziem przy zadaniach związanych z rozpoznaniem i neutralizacją ładunków wybuchowych.
    Mogą to być: urządzenie rentgenowskie wraz z wyposażeniem do zdalnego przesyłu obrazu prześwietlanego obiektu, wyrzutnik pirotechniczny, dodatkowe kamery w tym kamery noktowizyjne i termowizyjne, dodatkowe lampy halogenowe, bęben z magistralą do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych, automatyczna nawijarka z kablem światłowodowym do sterowania robotem, nożyce elektrohydrauliczne do cięcia, czujnik skażeń chemicznych i radiacyjnych i wiele innych, w tym także uzbrojenie. Sterowanie robotem i wyposażeniem dodatkowym umożliwia stanowisko operatorskie w formie małej i lekkiej walizki.

Unikatowe cechy
    Niektóre cechy małego robota do rozpoznania PIAP SCOUT zostały już przedstawione wyżej. Dodać jeszcze można, że solidna konstrukcja o niewielkich gabarytach i małej masie wraz z dynamicznym systemem napędowym zapewnia wysoką manewrowość i dużą prędkość robota (7 km/godz.). W połączeniu z odpornością na dezaktywację i odkażanie czyni robota przydatnym urządzeniem w wielu sytuacjach. Szczególnie ze względu na opcjonalne wykorzystanie transmisji światłowodowej, która umożliwia zdalną pracę robota z bezpiecznej dla operatora odległości, nawet w środowisku o dużym poziomie zakłóceń elektromagnetycznych. Nie mówiąc już o tym, że małe gabaryty pozwalają na szybką inspekcję trudno dostępnych terenów. I można by jeszcze długo mówić – co to takiego ten SCOUT i do czego służy – ale w największym skrócie, może tyle wystarczy. Zainteresowanych szczegółami zapraszam do Instytutu i na naszą stronę internetową.

A czy to prawda, że mały robot do rozpoznania jest jedyną na świecie konstrukcją, która przy tak niewielkich gabarytach i masie daje użytkownikom tak wiele sposobów wykorzystania.
    Na świecie konkurencja w robotyce jest bardzo duża. Najbardziej popularne roboty o podobnej funkcjonalności to Allen Vanguard, Talon, Packbot. Robot SCOUT przy zbliżonej funkcjonalności jest urządzeniem o mniejszych gabarytach i mniejszej wadze od wymienionych robotów. Robot ten ma cechy użytkowe co najmniej takie jak konkurencja, a w niektórych przypadkach je przewyższa. Podstawową zaletą wyróżniającą robota jest jego cena, która jest ponad dwukrotnie mniejsza od dowolnego z konkurentów o zbliżonych funkcjonalnościach.

Panie dyrektorze – w nawiązaniu do tego co Pan powiedział – jeszcze takie pytanie. Lubi Pan roboty?
    Urodziłem się po to, by zajmować się robotyką, nie było innej możliwości.
(grudzień 2012) 

Na zdjęciach: Dr inż. Piotr Szynkarczyk, Z-ca Dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa, ojciec narodzin robotyki w PIAP. Zaczynał w jednym pokoju z dwoma pracownikami, dzisiaj to pion liczący ponad 60 inżynierów i konstruktorów. Na pozostałych: PIAP SCOUT - Mały robot do rozpoznania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków. W ramach innowacyjnego rozwiązania projektu zastosowane w robocie urządzenia w 15 przypadkach chronione są patentami i kilka następnych w trakcie ochrony. 



dodano: 2012-12-11 13:06:00