Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Felietony
Gospodarkę napędza eksport

Jerzy Byra

Gospodarkę napędza eksport, to słychać, widać i czuć. Jego wartość rośnie najszybciej od końca 2011 roku i w porównaniu z rokiem ubiegłym jest wyższa o ponad 5 proc. W ciągu pięciu ostatnich lat eksport wzrósł o 38 proc. i osiągnął w 2012 r. wartość 146 mld euro.

W pierwszym półroczu br. eksport wyniósł 74,2 mld euro, a import 74,7 mld euro i już piąty kwartał z rzędu spada jego wartość co znacznie poprawiło nasz narodowy bilans. Wartość importu, w stosunku do analogicznego okresu z ubiegłego roku, spadła z –6,46 mld euro do –505 mln euro. A więc prawie piętnastokrotnie. Te dobre dane cieszą i przeczą prognozom części analityków, którzy prognozowali spadek polskiego PKB. Wszystko zatem wskazuje, że przyjęty przez rząd projekt ustawy budżetowej na 2014 r., zakładający wzrost o 2,5 proc., ma szanse się ziścić. Jak i to, by ogłoszony przez Premiera Donalda Tuska – podczas inauguracji XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy – początek programu „Polska po kryzysie” stał się, jak zapowiedział premier, bardzo realistyczny. Szczególnie wymieniona liczba 2 bilionów złotych PKB w 2017 roku, której osiągnięcie oznaczałoby podwojenie PKB w Polsce w ciągu dziesięciu lat.

Wpływ na poprawę stanu gospodarki może mieć również realizacja zapowiedzi Premiera Tuska, mówiąca, że rząd poświęci się ze szczególną energią pracy nad uproszczeniem polskiego systemu podatkowego, tak aby w rok 2016 wejść w nowych warunkach gospodarowania, łatwiejszych i przyjaźniejszych dla wszystkich podatników. A gdy uda się jeszcze sprawnie zrealizować takie
decyzje jak: powołanie Inwestycji Polskich, prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych i przedłużenie działalności stref ekonomicznych, to rzeczywiście będziemy mogli za Premierem przyznać, że Polacy odparli kryzys.

Nie zmienia to faktu, że w polskiej polityce gospodarczej nie wszystko układa się dobrze. Poświęcamy jej zatem sporo miejsca na łamach bieżącego numeru „Prestiżu”. Głównie dzięki opracowaniom Fundacji „Pomyśl o Przyszłości” powołanej przez Ryszarda Florka, prezesa FAKRO, firmy nr 2 na świecie w produkcji okien dachowych. Znajdziecie w nich Państwo powody i odpowiedzi na pytanie – w szerokim kontekście uwarunkowań prowadzonej polityki gospodarczej – Dlaczego w Polsce zarabiamy 4 razy mniej niż w bogatych krajach Europy Zachodniej? Natomiast w opracowaniu o szerszym spojrzeniu na Unię Europejską autorzy rzucają światło na meandry naszego w niej umocowania. Ponadto, już w autorskim opracowaniu, Ryszard Florek przedstawia swoje recepty na rozwój gospodarczy.

Polecamy również materiały, które dowodzą, że w tej naszej gospodarce dzieje się też dużo dobrego. Mikołaj Oniszczuk przedstawia dominujące osiągnięcia eksportowe całego sektora rolno-spożywczego, a Waldemar Broś tylko przetwórstwa mleczarskiego, ale za to jako szóstego eksportera serów z UE. W kontekście sektora rolno-spożywczego informujemy również o studyjnym spotkaniu ludzi rolnictwa i agrobiznesu na ogólnopolskim Agro-Zajeździe na Warmii i Mazurach. Zwracamy też Państwa uwagę na teksty w których: Tadeusz Blofer, informuje o naszym rosnącym rynku zaawansowanych technologii; dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP o rosnącej liczbie zgłaszanych wynalazków; Jarosław Filipek o ochronie marki, czyli jak nie stracić przez jej zaniedbanie oraz na opracowanie prof. Barbary Dobiegały-Korony, która podnosi niezwykle istotny temat o konieczności wprowadzania innowacji jako źródła wzrostu wartości klienta i przedsiębiorstwa. Poza tym, jak zawsze polecamy stały felieton dr Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk, tym razem o teatralizacji przekazu prezentacyjnego, który nadaje mu atrakcyjność widowiskową, a dramaturgia jego treści merytorycznej – dynamikę. (wrzesień 2013)



dodano: 2013-09-14 12:40:59