Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zwiększenie roli przemysłu w politykach unijnych

Rozwój przemysłu i analiza nowych regulacji tak, aby nie hamowały konkurencyjności gospodarek państw członkowskich UE, to główny temat spotkania unijnych ministrów gospodarki poruszony na Radzie ds. Konkurencyjności w Brukseli. Rozmowy, z udziałem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, odbyły się 30 listopada 2015 r.

Przedstawiając stanowisko Polski na Radzie, wicepremier Morawiecki podkreślił, że konieczne jest zwiększenie znaczącej roli przemysłu w politykach unijnych. – Sektor ten pomaga rozwijać eksport, tworzyć stałe miejsca pracy, a także wypracowywać nowe, innowacyjne rozwiązania, co przekłada się na konkretne przewagi konkurencyjne – zaznaczył. – Powinniśmy też uwzględniać sektory tradycyjne, kto stanowią większość gospodarek państw członkowskich, a nie koncentrować się tylko na sektorach high-tech. Ważne jest też uwzględnianie interesów małych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają takich możliwości docierania do decydentów, jak wielkie koncerny – powiedział.

Jak dodał wicepremier Morawiecki, konieczne jest także wprowadzenie zasady, by rozwiązania legislacyjne przyjmowane na forum UE były zawsze analizowane pod kątem ich wpływu na konkurencyjność gospodarki UE i obciążeń dla przedsiębiorców. – Tego typu działania wzmacniają Jednolity Rynek i zwiększają konkurencyjność  europejskich firm – ocenił.

Podczas pobytu w Brukseli, wicepremier przedstawił priorytety gospodarcze nowego rządu. Omówił także punkty bieżącej agendy europejskiej podczas spotkań z wiceprzewodniczącym KE, komisarzem ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, Jyrki Katainenem, oraz komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Elżbietą Bieńkowską.


Źródło: Ministerstwo Rozwoju


dodano: 2015-12-02 09:40:06