Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Znamy laureatów Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2015

12 kwietnia 2016 r. Kapituła Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2015 - pod przewodnictwem prof. dr hab. Katarzyny Majchrzak -  spośród 151 rekomendowanych (przez uprawnione instytucje, organizacje i media) przedsiębiorców, wynalazców, firmy i wytwarzane przez nich produkty - ogłosiła laureatów w czterech kategoriach konkursowych. Zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wręczono w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie kryształowe statuetki, a kryształowe brylanty laureatom poprzednich edycji, za utrzymanie wysokiej pozycji na rynku i dalszy rozwój. Organizatorem konkursu są magazyn „Prestiż – relacje gospodarcze” - pismo poświęcone reputacji polskiej gospodarki, Centrum Komunikacji Gospodarczej BYRA, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP.





Wręczenie nagród uświetnili swoją obecnością i nagrody wręczali: poseł Jerzy Meysztowicz - Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju, Sejm RP: prof. dr hab. Andrzej Herman - Dyrektor Instytutu Zarządzania Wartością, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH i Vice-Prezes Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw; prof. dr hab. Anna Olejniczuk-Merta - Akademia Leona Koźmińskiego, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur; Stanisław Sienko - z-ca prezydenta Rzeszowa; Iwona Kusiak - dyrektor Gabinetu Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i Leon Wawreniuk - wiceprezydent AgroBiznesKlubu.



W wystąpieniach otwierających uroczyste rozdanie nagród głos zabrali: dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP - jako gospodarz wydarzenia powitała uczestników spotkania,
a nade wszystko nominowanych, najbardziej jej bliskich wynalazców i w większości innowacyjnych przedsiębiorców, firm i produktów; Jerzy Byra, pomysłodawca nagrody i redaktor naczelny "Prestiżu - relacje gospodarcze" - przedstawił ideę ustanowienia nagrody; prof. Ewa Lewandowska-Tarasiuk, mistrzyni słowa i komunikacji międzyludzkiej - podzieliła się refleksjami na temat komunikacji w biznesie i idei humanistycznego myślenia o biznesie, a red. Bartłomiej Maślankiewicz z TVP Info - całe spotkanie bardzo sprawnie, z dużą kulturą i elegancją poprowadził. 




Przesłaniem ustanowionej przez redakcję Nagrody Prestiżu pod nazwą RENOMA ROKU stało się redakcyjne motto „Żeby działanie miało sens, jeszcze i to – potrzeba uznania drugiego człowieka”. Tytuł RENOMA ROKU nadawany jest właścicielom i menedżerom, firmom i produktom oraz wynalazcom, których rekomendują do nagrody zaproszone do współpracy instytucje, organizacje i media. Spośród nich Kapituła dokonuje wyboru tych, którzy na to miano, według określonych kryteriów, zasługują – głównie w oparciu o ich wiarygodność, niezawodność, zaufanie i odpowiedzialność. Laureaci otrzymują Nagrodę za swoją postawę, zaangażowanie, wytrwałość i osiągnięcia gospodarcze, za zdobycie uznania społecznego i wysokiej pozycji biznesowej na rynku.



W kategorii PRZEDSIĘBIORCA zwycięzcą został EDWARD BĄK, Prezes Zarządu Edbak Sp. z o.o., Piotrowice k. Lublina. Edward Bąk jest właścicielem rodzinnej spółki Edbak, wiodącego polskiego producenta innowacyjnych systemów mocowań do ekranów LED/LCD oraz projektorów, które jego firma konstruuje, wykonuje i sprzedaje w kraju i za granicą. Poza tym firmę prezesa Bąka wyróżnia wysoka jakość zarządzania, produkcji i usług, zatrudniania i wychowywania wartościowej kadry, zaangażowania inwestycyjnego i dużego stopnia innowacyjności, społecznej i środowiskowej akceptacji oraz zachowania etycznego. W działalności gospodarczej hołduje zasadzie, że jeśli coś jest bez sensu, to tego nie robi. Więc, jak mówi, robi to co ma sens, bo służy rodzinie, ludziom, których zatrudnia oraz klientom, którzy oczekują i cenią to co wymyśla i wykonuje.

Nominację wręczyła prof. Katarzyna Majchrzak, przewodnicząca Kapituły, a statuetkę laureata prof. Andrzej Herman, dyrektor Instytutu Zarządzania Wartością SGH.


W kategorii Przedsiębiorca przyznano też Pierwszy Brylant LAURZE HOŁOWACZ, Prezes Zarządu CSL Internationale Spedition Sp. z o.o. w Szczecinie. Laureatce nagrody w edycji 2013. Kapituła przyznała to wyróżnienie prezes Hołowacz nie tylko za poprawę wyników gospodarczych, również za nowy rozdział w historii CSL. Przeniesienie firmy do własnej siedziby - Starej Rzeźni. Czyli, do zakupionego w ruinie, zabytkowego budynku na szczecińskiej Łasztowni (wyspa rzeczna na wysokości Wałów Chrobrego), który po ukończonej renowacji nie tylko poprawił warunki pracy, również pozwolił poszerzyć działalność o sferę szeroko rozumianej kultury. Utworzony wiosną ubiegłego roku oddział CSL o nazwie Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia stał się miejscem wielu różnych wydarzeń kulturalnych, gościnną przystanią dla twórców.




W kategorii FIRMA laureatem została spółka BIN Sp. z o.o., zarządzana przez prezesa Jana Krzemińskiego z Aleksandrowa Kujawskiego. BIN jest przedsiębiorstwem, które powstało w 1990 roku. Specjalizuje się w produkcji płaskodennych silosów z blachy ocynkowanej do przechowywania ziarna. Dotychczas wyprodukowało ponad 58 000 silosów o łącznej ładowności ponad 5,5 miliona ton. Stały się one stałym elementem w krajobrazie nie tylko polskiej wsi. Silosy znalazły również uznanie na rynku duńskim oraz na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie BIN produkuje silosy dosuszające o pojemności od 10 do 2200 ton wraz z osprzętem. Poza tym suszarnie podłogowe i czyszczarki, a producentom trzody chlewnej dostarcza wyposażenia paszarni. Wszystkie produkty powstają przy pomocy nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie.

Nominację wręczył Jerzy Byra, redaktor naczelny magazynu "Prestiż - relacje gospodarcze", a statuetkę laureata prof. Katarzyna Majchrzak, przewodnicząca Kapituły, kierownik Zakładu Marketingu Wartości w Instytucie Zarządzania Wartością SGH. Wyróżnienia odebrał Andrzej Muszyński, dyrektor marketingu firmy BIN sp. z o.o., który ku zaskoczeniu uczestników odwzajemnił się pani prezes UPRP statuetką silosu, sztandarowego produktu firmy.



W kategorii Firma również przyznano Pierwszy Brylant do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU. Kapituła uhonorowała nim firmę EDBAK Sp. z o.o. z Piotrowic k. Lublina, laureata poprzedniej edycji - za znaczącą poprawę wyników ekonomicznych, wzrost zatrudnienia i dalszy dynamiczny rozwój działalności. Firma Edbak powstała w 1992 r., w niewielkiej lubelskiej miejscowości, gdzie w trudnych warunkach transformacji z jednoosobowego warsztatu rozwinęła się do ponad 100. osobowej spółki i dalej się rozwija sprzedając swoje innowacyjne i zaawansowane technicznie wyroby w kraju i za granicą. Główna produkcja, to uchwyty ścienne, sufitowe, biurkowe, standy, wózki, infomaty (infokioski), obudowy, ściany wideo. Wszystkie te rozwiązania Edbak w większości zgłasza do ochrony patentowej. Wykonuje również systemy transportu poziomego, w tym dla lotnisk wyposażenie dla kontroli bagażu pasażerów.

Dyplom i statuetkę pierwszego brylantu wręczył prof. Andrzej Herman, dyrektor Instytutu Zarządzania Wartością SGH. Wyróżnienie odebrał Marek Biernat, dyrektor ds. rozwoju i techniki firmy Edbak sp. z o.o.


W kategorii PRODUKT zwycięzcą został Ekran LEIA DISPLAY SYSTEM firmy ION Concept Sp. z o.o. z Warszawy. LEIA Display System to ekran umożliwiający wyświetlanie obrazu w powietrzu. Ta technologia oparta o rozwiązania z dziedziny aerodynamiki i informatyki pozwala na projekcję dowolnej treści multimedialnej na cienkiej warstwie pary wodnej, która jest praktycznie niewidoczna dla ludzkiego oka. Dodatkowo ekrany Leia Display System aktywnie reagują na dotyk, co umożliwia wchodzenie w interakcję z zawieszonym w przestrzeni obrazem za pomocą ruchów i gestów. W zależności od ustawień czułości sensorów można zwyczajnie coś na nim narysować - mówi Marcin Panek – prezes firmy, współkonstruktor i inżynier oprogramowania LDS.

Nominację wręczył red. Andrzej Maślankiewicz, sekretarz generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, a statuetkę laureata Jerzy Byra, redaktor naczelny magazynu "Prestiż - relacje gospodarcze". Wyróżnienia odebrała Karolina Skutela, szefowa PR firmy ION Concept Sp. z o.o.


A robot PIAP FENIX, skonstruowany przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie otrzymał Drugi Brylant w kategorii Produkt.  PIAP FENIX, następca nagrodzonych robotów PIAP SCOUT - Renoma 2012 i PIAP GRYF (Pierwszy Brylant Renoma 2013) - to lekki robot zwiadowczy do prowadzenia rozpoznania w bezpośredniej styczności operacji wojskowych, w tym miejsc niedostępnych dla człowieka. Zamontowane na bazie mobilnej robota kamery dzienne i nocne, umożliwiają prowadzenie obserwacji przez całą dobę. Ze względu na niewielkie gabaryty i małą masę można przenosić go w plecaku. Robot, w zależności od wyposażenia może być przeznaczony do obserwacji, podejmowania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków.

Dyplom i statuetkę drugiego brylantu wręczyła dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP. Wyróżnienie odebrał dr inż. Jacek Frontczak, zastępca dyrektora ds. handlowo-administracyjnych Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. 


W kategorii WYNALAZCA, ze względu na nieporównywalne opracowania, laureatami zostali trzej nominowani wynalazcy: KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI z firmy K&K z Tomaszowa Mazowieckiego – za wiertarkę ATUT, dr inż. BARBARA OSTROWSKA z Zespołem ze spółki MaterialsCare przy Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej – za opracowanie technologii i komercjalizację wynalazku bioimplant odtwarzającego ubytek tkanki kostnej oraz STANISŁAW SZCZEPANIAK z Zespołem z Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej INWEX, Kielce – za opracowanie technologii monojowej suplementów diety i kosmetyków.

Nominacje wynalazcom wręczył Jerzy Byra, redaktor naczelny magazynu "Prestiż - relacje gospodarcze", a statuetki laureata dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.

Krzysztof Brzeziński
zaprojektował swoją wiertarkę na bazie własnych doświadczeń w stolarstwie. Jest lekka, niewielka, niedroga w utrzymaniu i serwisowaniu (cena ok. 600 zł). Zastępuje liczne urządzenia, których wartość osiąga często dziesiątki tysięcy złotych. Do tego charakteryzuje się niskim poborem prądu. Innowacyjność urządzenia polega na umieszczeniu go w prostopadłościennej obudowie. Jej kształt daje możliwość szybkiego i dokładnego pozycjonowania wiertła względem obrabianego materiału. Wynalazek został opatentowany i nagrodzony na ubiegłorocznych targach DREMA, a także otrzymał złoty medal targów Brussels Eureka.


Dr Barbara Ostrowska, prezes spółki MaterialsCare przy Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej jest specjalistką z zakresu druku 3D w zastosowaniach medycznych dla potrzeb inżynierii tkankowej/medycyny regeneracyjnej. Wraz z zespołem opracowała technologię wytwarzania bioimplantu, który ma odtworzyć ubytek tkanki kostnej, pomóc w odbudowie powstałej nieciągłości. Komórki odtworzą kształt implantu, który się rozpuści, a w tym miejscu po pewnym czasie od zaimplantowania takiego „rusztowania” nasza kość zostanie odtworzona w naturalnym wymiarze. Pierwszą grupą docelową odbiorców są gabinety weterynaryjne.

Stanisław Szczepaniak - chemik, wynalazca, autor blisko 160 patentów z dziedziny chemii. Za swoje wynalazki otrzymał wiele nagród na całym świecie, których zwieńczeniem jest przyznany mu przez Królewską Kapitułę Belgijską Wielki Krzyż Oficerski Orderu Wynalazczości. Przez wiele lat pracował w placówkach badawczo-rozwojowych w Kielcach, a od 29 lat prowadzi własną firmę - Jednostkę Innowacyjno-Wdrożeniową „Inwex”, której jest prezesem, jak również na jej bazie utworzonej firmy Invex Remedies. To właśnie w ramach tej firmy stworzył serie suplementów diety i dermokosmetyków dopasowanych do potrzeb skóry w zależności od jej typu i wieku.

Poza nagrodami głównymi przyznana zostały jeszcze nagroda specjalna RENOMA ROKU 2015 w kategorii POLITYK. Spośród 3 nominowanych przez Kapitułę polityków w plebiscycie internetowym przeprowadzonym przez „Prestiż” zdecydowanie zwyciężyła ELŻBIETA A. POLAK - Marszałek Województwa Lubuskiego. Polityk i samorządowiec, była burmistrz Małomic, w latach 2008-2010 wicemarszałek, a od 29 listopada 2010 r. marszałek województwa lubuskiego. Członek Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI) w sektorze zdrowia. W uzasadnieniu nominacji Kapituła podała - za zaangażowanie w rozwój samorządności terytorialnej, skuteczne i efektywne wdrażanie funduszy unijnych na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej, pozyskania inwestycji i budowania społeczeństwa informacyjnego.

Nominacje wręczyła prof. Katarzyna Majchrzak, przewodnicząca Kapituły, kierownik Zakładu Marketingu Wartości w Instytucie Zarządzania Wartością SGH, a statuetkę laureata prof. Anna Olejniczuk-Merta, z Akademii Leona Koźmińskiego i Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Wyróżnienia odebrali: Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa i za marszałek Elżbietę Annę Polak, Iwona Kusiak, dyrektor Gabinetu Zarządu.

Dlaczego renoma i rola reputacji jest tak ważna w działalności gospodarczej? Ponieważ to ona przyczynia się do zdobycia przewagi konkurencyjnej. Dobrze oceniany szef ma zasadniczy wpływ nie tylko na postrzeganie firmy, również na jej wartość finansową. Firma o nieskazitelnej reputacji cieszy się uznaniem, staje się wzorowym przykładem, jest porównywana z innymi przez najlepsze ze swoich cech. Firma, przedsiębiorca, produkt, wynalazca o uznanej renomie stają się ważni dla pracowników, klientów, dostawców, inwestorów i wielu innych grup społecznych. Stają się wzorcami o uznanej reputacji. Zdobyta renoma podnosi ich prestiż i bezpośrednio wpływa na uznanie całego środowiska.

Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU przyznawane są w czterech głównych kategoriach: 1. Przedsiębiorca, 2. Firma, 3. Produkt, 4. Wynalazca oraz specjalnej 5. Polityk.

Wyboru laureatów w czterech głównych kategoriach dokonała Kapituła Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU w składzie: prof. dr hab. Katarzyna Majchrzak - przewodnicząca, Instytut Zarządzania Wartością SGH oraz członkowie: dr Alicja Adamczak - Urząd Patentowy RP; prof. dr Ewa Lewandowska-Tarasiuk – APS i Uniwersytet Polski w Londynie; Andrzej Maślankiewicz - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Witold Juchniewicz - WKJ Kancelaria Prawna, Jerzy Byra - "Prestiż - relacje gospodarcze".


Wyboru laureata, w kategorii specjalnej Polityk, spośród kandydatów nominowanych przez Kapitułę, dokonali internauci w głosowaniu na portalu www.prestiz.info.pl. Zwycięzcą został nominowany, który uzyskał największą liczbę głosów.




Nominacje do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU - edycja 2015


Kapituła Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU, pod przewodnictwem prof. dr hab. Katarzyny Majchrzak, na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2016 roku, po analizie wniosków i zasięgnięciu opinii ekspertów nominowała do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2015 dwunastu przedsiębiorców, wynalazców, firmy i wytwarzane przez nich produkty w czterech głównych kategoriach.

Kategoria Przedsiębiorca:

EDWARD BĄK
– Prezes Zarządu Edbak Sp. z o.o., Piotrowice k. Lublina.
    Rekomendacja: Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Lubelskiego
DARIUSZ TOPOLEWSKI – Prezes Zarządu Oponeo.pl Sp. z o.o., Bydgoszcz.
    Rekomendacja: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
MARIA WALICZEK – Prezes Zarządu Laboratorium Kosmetyków Naturalnych „Farmona”
    i Hotelu Farmona Business & SPA, Kraków.
    Rekomendacja: Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego (od 25.10.2015 poseł na
    Sejm RP).

Kategoria Firma:

BIN Sp. z o.o.
– prezes zarządu Jan Krzemiński, Aleksandrów Kujawski.
    Rekomendacja: Leon Wawreniuk, Wiceprezydent AgroBiznesKlubu
MONNARI Trade SA – prezes zarządu Mirosław Misztal, Łódź.
    Rekomendacja: Ryszard Poradowski, Przewodniczący Łódzkiego Oddziału
    Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
OPTIGUARD Sp. z o.o. – prezes zarządu Romuald Gierszal, Toruń.
    Rekomendacja: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Kategoria Produkt:

Drukarka 3D Zortrax M200 firmy Zortrax SA z Olsztyna. Prezes zarządu - Rafał Tomasiak.
    Rekomendacja: Tadeusz Willan, Przewodniczący Olsztyńskiego Oddziału
    Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
Ekran Leia Display System firmy ION Concept Sp. z o.o. z Warszawy. Prezes zarządu - Marcin
    Panek.
    Rekomendacja: Marek Kuliński, Przewodniczący Warszawskiego Oddziału
    Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
Twarogi KLINKI Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Garwolin” z Woli Rębkowskiej. Prezes
    zarządu - Waldemar Paziewski.
    Rekomendacja: Waldemar Broś, Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich

Kategoria Wynalazca:

KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI
– za wiertarkę ATUT - z firmy K&K,Tomaszów Mazowiecki.
    Rekomendacja: Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Dr inż. BARBARA OSTROWSKA z Zespołem ze spółki MaterialsCare przy Wydziale Inżynierii
    Materiałowej Politechniki Warszawskiej – za opracowanie technologii i komercjalizację wynalazku
    bioimplant odtwarzającego ubytek tkanki kostnej
    Rekomendacja: Marek Kuliński, Przewodniczący Warszawskiego Oddziału
    Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

STANISŁAW SZCZEPANIAK z Zespołem z Jednostki Innowacyjno-Wdrożeniowej INWEX,
    Kielce – za opracowanie technologii monojowej suplementów diety i kosmetyków.
    Rekomendacja: Danuta Półrola-Parol, Przewodnicząca Kieleckiego Oddziału
    Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Do Nagrody Specjalnej w kategorii Polityk - Kapituła nominowała trzy rekomendowane osoby:

TADEUSZ FERENC - Prezydent Rzeszowa, Polityk, poseł na Sejm IV kadencji, od 2002 roku prezydent Rzeszowa. W 2014 po raz czwarty wybrany na urząd prezydenta Rzeszowa. Do 2001 roku pracował, jako robotnik, kierownik, zastępca i dyrektor w rzeszowskich zakładach. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W uzasadnieniu nominacji Kapituła podała - za długoletnie zaangażowanie na rzecz działalności samorządowej i plan rozwoju miasta przyjaznego mieszkańcom i przedsiębiorcom oraz za konsekwencję, pracowitość i odrzucenie urzędniczych postaw, że czegoś nie da się załatwić.

Prof. zw. dr hab. GRZEGORZ W. KOŁODKO - Polityk, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych. Profesor nauk ekonomicznych, dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, profesor zwyczajny w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Były wicepremier i minister finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003. W uzasadnieniu nominacji Kapituła podała - za głębokie reformy systemowe i nieortodoksyjną politykę rozwoju, doprowadzenie Polski do członkostwa w OECD, wprowadzenie gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu i odegranie ważnej roli w integracji Polski z Unią Europejską.

ELŻBIETA A. POLAK - Marszałek Województwa Lubuskiego. Polityk i samorządowiec, była burmistrz Małomic, w latach 2008-2010 wicemarszałek, a od 29 listopada 2010 r. marszałek województwa lubuskiego. Członek Komitetu Sterującego ds. koordynacji interwencji Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI) w sektorze zdrowia. W uzasadnieniu nominacji Kapituła podała - za zaangażowanie w rozwój samorządności terytorialnej, skuteczne i efektywne wdrażanie funduszy unijnych na rzecz poprawy sytuacji gospodarczej, pozyskania inwestycji i budowania społeczeństwa informacyjnego.

Nominowani zostali zgłoszeni i rekomendowani do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU przez Marszałków Województwa Dolnośląskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Mazowieckiego i Zachodniopomorskiego; Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich; Redakcje "Agro" i „Świat Lekarza”; Stowarzyszenie AgroBiznesKlub, Stowarzyszenie Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Przewodniczących Oddziałów Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.


Fot. Piotr Pajewski, PIAP, ION Concept i JB




dodano: 2016-04-12 15:35:16