Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zmiana przepisów tylko w dwóch terminach

Ministerstwo Gospodarki zaproponowało wprowadzenie zasady, zgodnie z którą tylko dwa razy w roku kalendarzowym mogą wchodzić w życie przepisy adresowane do przedsiębiorców (1 stycznia i 1 czerwca).


- Dzięki wprowadzeniu zasady „dwóch terminów” przedsiębiorcy będą mogli lepiej planować swoją działalność gospodarczą; roczne oszczędności w skali wszystkich przedsiębiorstw mogą wynieść nawet 1,3 mld zł rocznie
– powiedział wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj podczas kolejnej debaty z cyklu „Konstytucja a gospodarka”, zorganizowanej przez Akademię de Virion. Spotkanie odbyło się 6 czerwca 2013 r. w MG.

Wiceminister Haładyj poinformował, że: – Resort gospodarki przeprowadził ankietę, z której wynika, że 86 proc. właścicieli firm chciałoby zmian w przepisach tylko 2 razy w roku.

W opinii wiceministra Haładyja zaproponowane rozwiązanie poprawi funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności pozwoli skutecznie i racjonalnie zaplanować działalność. – Skróci się również czas poświęcony na analizę i dostosowanie się do nowych przepisów, przez co niższe będą również koszty prowadzenia firmy – dodał.

- Oczywiście przewidujemy wyjątki od zasady „dwóch terminów” – powiedział podsekretarz stanu w MG. Byłyby to rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, prawo wprowadzane w przypadku klęsk żywiołowych, a także przepisy eliminujące ewidentne luki prawne oraz realizujące orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Wyjątkiem byłaby też konieczność terminowej implementacji dyrektyw lub realizacji innych zobowiązań wynikających z prawa UE i międzynarodowego.

Projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.


Źródło: Ministerstwo Gospodarki


dodano: 2013-06-07 10:04:55