Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Zachodniopomorskie firmy w epoce 4.0

Po mechanizacji, elektryfikacji i cyfryzacji, przemysł przechodzi kolejną rewolucję. Czym jest „Przemysł 4.0”? To szansa na dynamiczny rozwój przedsiębiorstw, czy może jednak zagrożenie dla budowanej przez lata pozycji rynkowej? Zachodniopomorscy przedsiębiorcy nie pozostawiają złudzeń – wdrożenie nowoczesnych rozwiązań i dostosowanie się do wymogów globalnego rynku to konieczność kolejnej rewolucji przemysłowej, która dzieje się na naszych oczach.Wystarczy kilka przeciągnięć kciuka, by zdecydować o dźwiękoszczelności i energooszczędności okna. Jaki ma mieć kolor, kształt, wzór. Wszystko z poziomu strony internetowej lub aplikacji dostępnej w naszym telefonie. To tylko przykład czym dla zwykłego człowieka może być przemysł 4.0, rewolucja otwierająca pole do personalizacji, czyli dostosowania kupowanego produktu do naszych potrzeb. To już się dzieje. Zamiast standardowych salonów samochodowych powstają małe, narożne sklepy, gdzie dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy wsiąść do auta, wybrać kolor lakieru, wyposażenie, a w końcu odbyć wirtualną podróż i zdecydować – kupuję, czy nie.

Cyfryzacja wkracza coraz mocniej do gospodarki, wymusza większą aktywność marketingową w Internecie, ale i nowy sposób organizowania produkcji.

– Podążamy za tym, co jeszcze brzmi bardzo świeżo, ale powoli staje sie standardem. Chcąc budować nowoczesny region musimy wspierać budowę nowoczesnej gospodarki, a takim właśnie kierunkiem jest przemysł określany jako „Przemysł 4.0”
– wyjaśniał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz otwierając spotkanie „Przemysł 4.0 – wyzwanie czy szansa dla MSP”.

Dyskusja, wymiana doświadczeń i know-how pomiędzy przedsiębiorcami z Pomorza Zachodniego, Meklemburgii, Brandenburgii i Berlina pomogła przybliżyć globalne trendy lokalnym przedsiębiorcom.Jak wyjaśniali przedsiębiorcy, rewolucja 4.0 poprzez połączenie systemów informatycznych producenta z podwykonawcami, buduje swoiste sieci powiązań. Oczywiście, wszystko co ma swoje zalety, ma też i wady. Duże firmy zaczynają uzależniać podwykonawców od swoich narzędzi. Standaryzacja oprogramowania eliminuje z rynku mniejsze firmy informatyczne. Z drugiej strony, droga do współpracy z „liderami rynku”, a przez to i dostęp do większej liczby odbiorców jest „na wyciągnięcie ręki”. Dla wielu firm wejście w epokę 4.0 może być kłopotliwe z uwagi na brak wykwalifikowanych pracowników na rynku. Te z firmy, które już zrobiły ten krok przekonują, że poniesione na początku wysokie koszty mogą się zwrócić w kilka miesięcy.

Spotkanie „Przemysł 4.0 – wyzwanie czy szansa dla MSP” było okazją do rozmów biznesowych dla małych i średnich przedsiębiorców z Pomorza Zachodniego, Meklemburgii, Brandenburgii i Berlina. Organizatorami wydarzenia były Województwo Zachodniopomorskie, portal gospodarczy www.szczecinbiznes.pl, Stowarzyszenie Branży IT Berlin-Brandenburgia oraz Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego / Marek Mucha


dodano: 2019-02-15 06:02:53