Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Złoty Pociąg na Pomorzu Zachodnim

W kłębach pary i blasku konfetti, witany przez pasjonatów kolei, podróżnych i mieszkańców Pomorza Zachodniego na dworzec Szczecin Główny wjechał Złoty Pociąg. Ma oznaczać złoty okres kolei regionalnej na Pomorzu Zachodnim. Zakup 17 pociągów, za około 770 mln zł zakończy proces modernizacji całego taboru województwa. Oznacza to, że Zachodniopomorskie będzie pierwszym polskim województwem gdzie wszystkie połączenia regionalne będą obsługiwane nowoczesnymi, zmodernizowanymi, bądź nowymi pojazdami.

– Pasażerowie na Pomorzu Zachodnim warci są złota. Pomorze Zachodnie warte jest złota. To pierwszy z 17 pojazdów, które kupiliśmy po to by nasza flota była złożona tylko z nowoczesnych pojazdów jak właśnie ten.  Niech jeździ bezpiecznie – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W swoją pierwszą podróż na zachodniopomorskich torach Złoty Pociąg wyruszy 3 czerwca br., na trasie ze Szczecina do Kołobrzegu. Zanim Złoty Pociąg Impuls 36 WE, wyprodukowany w Nowym Sączu, pomalowany na kolor najcenniejszego kruszcu na stałe pojawi się na zachodniopomorskich torach, czeka go złoty tydzień. Od 4 do 10 czerwca Złoty Impuls pojedzie do Świnoujścia, Gryfina, Chojny, Kamienia Pomorskiego, Wysokiej Kamieńskiej, Stargardu, Koszalina, Szczecinka i Słupska.

W ramach zamówienia od firmy Newag zostanie zakupionych łącznie 12 sztuk trzyczłonowych i 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Umowa zakłada opcję zwiększenia zamówienia o dodatkowych 10 sztuk EZT. Już dziś Pomorze Zachodnie z flotą 48 pojazdów, dysponuje jednym z najnowocześniejszych taborów kolejowych w kraju. Nowe pojazdy wejdą także w skład floty obsługującej Szczecińską Kolej Metropolitalną.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


dodano: 2017-06-02 07:48:01