Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Współczesność, ciekawość, aktualność

Prowokują do zadawania pytań, zmuszają do refleksji, otwierają pole do własnych poszukiwań – prace uczestników konkursu Artystyczna Podróż Hestii są zawsze wyraźnym odbiciem współczesnych tematów i kontekstów. Zakończył się właśnie pierwszy etap 18. edycji konkursu, do którego zgłosiło się aż 405 młodych twórców – studentów IV i V roku kierunków artystycznych prowadzonych na wszystkich polskich uczelniach. W kolejnym etapie poznamy finalistów konkursu a ich prace zobaczymy na trwającej od 6 do 19 maja br. wystawie finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Młodzi twórcy w pracach zgłoszonych do 18. edycji konkursu APH poruszają się w szerokim spektrum aktualnych odniesień społecznych, osobistych i artystycznych. Posługują się też różnymi mediami – są to bowiem prace malarskie, graficzne i fotograficzne, rzeźby i instalacje, a także dzieła z zakresu sztuki cyfrowej oraz performansu. W ten sposób – równolegle z konkursem - powstaje przestrzeń na dyskusję o współczesnej kondycji artysty, ale też i odbiorcy. Obie strony współczesnego obiegu sztuki zmagają się bowiem z różnorodnymi oczekiwaniami oraz wyzwaniami; coraz częściej muszą sobie także radzić ze zmienną, niepewną i niejednoznaczną rzeczywistością. W tym kontekście ciekawym jest fakt, że dla rozpoczynających dopiero swoją artystyczną drogę studentów, udział w konkursie APH staje się istotnym krokiem w mierzeniu się z naturalnym poczuciem niepewności.

Przed wszystkimi uczestnikami 18. edycji konkursu APH stoi teraz szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w dwóch prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto, jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia. Ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu odbędzie się 17 maja podczas Gali Finałowej w warszawskim Muzeum nad Wisłą.

Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie, przez kilkanaście lat trwania konkursu zrealizowano 28 rezydencji artystycznych w Nowym Jorku i Walencji, 46 wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w całym kraju. Równolegle z konkursem rozwija się też niezwykła kolekcja, składająca się z ponad 50 dzieł. Ich uniwersalność na poziomie języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez młodych twórców tematów – pozwala spojrzeć szerzej na najważniejsze zjawiska artystyczne w ostatnich kilkudziesięciu latach.


Źródło: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii


dodano: 2019-02-18 06:53:35