Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wreszcie płynie gaz z łupków

Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że z odwiertu, który w pobliżu Lęborka na Pomorzu wykonała firma Lane Energy Poland, wydobywa się ok. 
8 tysięcy metrów sześciennych gazu na dobę. Nie jest to jeszcze ilość kwalifikowana jako produkcja komercyjna, ale dotychczas w żadnym kraju europejskim nie udało się osiągnąć podobnego rezultatu.

Odwiert, który wykonała firma kontrolowana przez amerykański koncern ConocoPhilips, nosi nazwę Łebień LE-2H. Wykonano go w czerwcu 2011 r. Od 21 lipca tego roku prowadzony jest tam test produkcyjny. Ma się zakończyć po dwóch miesiącach prób.

Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, który 23 sierpnia spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland, ocenia tę informację: - I co najważniejsze: po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca. Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko.

Zasoby gazu łupkowego w Polsce Państwowy Instytut Geologiczny szacuje na 768 mld m3 .


Źródło: "Rzeczpospolita", 28.08.2013 r., Płynie polski gaz z łupków. Autorzy: Tomasz Furman, Justyna Piszczatowska


dodano: 2013-08-28 09:55:30