Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wolność pod ostrzałem

Promowanie rozwiązań wolnościowych – to cel serialu „Wolność pod ostrzałem”, serii dziesięciu krótkich odcinków przedstawiających różne wycinki polskiej rzeczywistości. W serialu mowa jest między innymi o biurokracji, społeczeństwie obywatelskim, realiach prowadzenia firmy, czy emigracji. To produkcja zrealizowana w pełni za prywatne środki przez Fundację Wolności i Przedsiębiorczości.

– Ten serial to nasz pomysł na promowanie wolnościowych rozwiązań wśród młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają interesować się działalnością publiczną. Chcemy pokazać, że rozwiązania oparte o dobrowolność i rynek są lepsze od tych, które zasadzają się na przymusie i kontroli – powiedział Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, gospodarz serialu.

Zdjęcia były kręcone w Krakowie, Katowicach, Warszawie i Londynie. W serialu zobaczymy między innymi prof. Leszka Balcerowicza, prof. Roberta Gwiazdowskiego, Przemysława Wiplera, Jarosława Gowina, czy Matthew Tyrmanda.

– Ważne dla nas jest to, że serial jest udaną próbą zbudowania wolnościowej koalicji, w której przedstawiciele różnych organizacji mówią wspólnie o tym, co chcieliby zmienić i podają pomysły na to, jak to zrobić. To ważny głos w debacie publicznej, pokazujący, że libertarianie i wolnorynkowcy się łączą, a trzeciosektorowe organizacje harmonijnie ze sobą współpracują – powiedział podczas konferencji prasowej Marcin Nowacki z ZPP. Odcinki nie pozostawiają widza z zarysowanym problemem, a pokazują w jaki sposób rozwiązać, w oparciu o idee libertariańskie, ważne społeczne kwestie. Dobrowolność i wolny wybór są lepsze niż przymus, takie jest przesłanie serialu.


– Dobrze, że taka produkcja powstała. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości zrobiła świetną robotę, bo skuteczne informowanie o korzyściach płynących z właściwego, czyli klasycznego liberalizmu, mogłoby wyglądać w Polsce lepiej. Serial wypełnia tę ważną niszę –
powiedział prof. Robert Gwiazdowski, Prezes WEI.

Odcinki serialu można oglądać na stronie www.wolnoscpodostrzalem.pl, gdzie będą się ukazywać co poniedziałek, przez dziesięć najbliższych tygodni.

Kilka tygodni temu odbyła się premiera w chicagowskiej telewizji polonijnej Polvision, serial cieszy się tam sporym zainteresowaniem i zbiera pozytywne opinie.
W Polsce serial został zainagurowany podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kafe Zielony Niedźwiedź – klubie ZPP. Wspólnie z prezesem i wiceprezesem Fundacji o samym serialu i ruchu wolnościowym w Polsce rozmawiali prof. Robert Gwiazdowski z Warsaw Enterprise Institute i Marcin Nowacki ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.W listopadzie ubiegłego roku Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości została laureatem nagrody Think Tank Shark Tank, przyznawanej przez prestiżową amerykańską organizację ATLAS Economic Research Foundation. Konkurs dotyczył najlepszego projektu promującego idee wolnego rynku i przedsiębiorczości. Reprezentująca nasz kraj Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, kierowana przez Jacka Spendla i Marcina Chmielowskiego, zdobyła grant na 25 000 dolarów na realizację projektu. Przyznane środki pozwoliły Fundacji na realizację profesjonalnego projektu edukacyjnego o nazwie “Wolność pod Ostrzałem”. Jest to cykl filmów krótkometrażowych, wzorowanych na podobnych produkcjach odnoszących sukces na Zachodzie. Nagrania do pierwszego, pilotażowego odcinka odbyły się w Katowicach.

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Fot. ZPP i FWiP


dodano: 2014-11-27 08:38:13