Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wiemy, że smog jest problemem, ale wciąż ogrzewamy węglem


Ekogroszek wciąż jest najpopularniejszym materiałem opałowym, ale Polacy byliby gotowi rozważyć bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domów, nawet za nieco wyższą cenę – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl. Chociaż ankietowani zdają sobie sprawę z przyczyn powstawania smogu i konsekwencji zdrowotnych, jakie on ze sobą niesie, to jednak prawie 1/3 z nich przyznaje, że nie ma dostatecznej wiedzy o ekologicznych sposobach ogrzewania.


Ekogroszek najpopularniejszy

Według danych Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, najpopularniejszym materiałem opałowym w Polsce w ciągu ostatniego roku był ekogroszek. Chęć jego zakupu zadeklarowało 31% osób. Warto zwrócić uwagę, że popularność ekogroszku spada. Rok wcześniej zapotrzebowanie na niego zgłosiło aż 40% użytkowników serwisu.

Badani najczęściej zamawiali w ciągu ostatniego roku od jednej do trzech ton materiałów opałowych (45%). – Co prawda sezon grzewczy rozpoczyna się dopiero za kilka miesięcy, ale to właśnie teraz jest najdogodniejszy w ciągu roku moment, żeby poszukać dostawcy opału i znaleźć najkorzystniejszą ofertę – zwraca uwagę Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.


Co ciekawe, w ostatnim roku nieznacznie wzrosła popularność zarówno ekologicznego pelletu drzewnego (z 25% do 26%), jak i węgla kamiennego, miału oraz koksu – z 14% do 18%. Utrzymał się z kolei odsetek osób, które były zainteresowane zakupem drewna i wyniósł 13%.

Koszty przed ekologią

Okazuje się, że Polacy zamawiając surowiec do ogrzania domu, najczęściej zwracają uwagę na koszty (67%), a dopiero w dalszej kolejności na ekologię (48%). Wśród innych czynników, które wymieniają jako istotne przy podejmowaniu takiej decyzji, są również: możliwość transportu przez dostawcę (29%), fakt czy opał jest pochodzenia krajowego (26%) oraz łatwość jego przechowywania (24%).

Co ciekawe, 41% ankietowanych przez Oferteo.pl deklaruje, że byłoby skłonnych zapłacić więcej za bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu. Z kolei 27% wskazuje, że nie chciałoby ponosić z tego względu dodatkowych wydatków.Czy mamy świadomość ekologiczną?

Warto zauważyć, że prawie co trzeci uczestnik badania (31%) odpowiedział, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania, więc trudno mu zadeklarować, że poniósłby dodatkowe koszty.

Z drugiej strony respondenci wiążą zjawisko powstawania smogu z ogrzewaniem domów i mieszkań paliwami stałymi. Zdaniem 70% badanych rezygnacja ze spalania węgla, koksu czy drewna obniżyłaby poziom smogu. Odmiennego zdania był co czwarty badany, natomiast 5% nie miało w tym temacie wyrobionej opinii.

Smog szkodzi zdrowiu?

Zdaniem aż 95% ankietowanych smog niekorzystnie wpływa na ludzkie zdrowie. Tylko 2% uczestników badania było odmiennego zdania.

Najwięcej badanych wskazało, że smog wpływa na powstawanie i rozwój niewydolności oddechowej. W dalszej kolejności wymieniane były: alergie oraz astma, choroby nowotworowe oraz choroby układu krwionośnego i serca. Co ciekawe, najmniej uczestników badania Oferteo wskazało, że smog ma wpływ na choroby i wady rozwojowe płodu. Tymczasem badania pokazują, że długotrwała ekspozycja ciężarnych na smog powoduje niższą wagę urodzeniową dzieci, co z kolei niesie ryzyko rozwoju wielu chorób.Walka ze smogiem: tak, ale za dofinansowaniem

Ankietowani przez Oferteo.pl wskazywali na zanieczyszczenia z palenisk domowych jako na drugie najważniejsze źródło powstawania smogu (36%), na pierwszym miejscu znalazły się zanieczyszczenia przemysłowe (42% odpowiedzi).

Respondenci byli przeważnie zdania, że samorządy powinny zakazać ogrzewania domów i mieszkań za pomocą paliw stałych, ale finansując całość lub część kosztów wymiany pieców (63%). Z drugiej strony 29% badanych uważa, że samorządy nie powinny mieć w ogóle takich uprawnień.


Źródło: Oferteo. Przedstawione dane pochodzą z analizy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące opału oraz z ankiety przeprowadzonej w lipcu 2018 roku wśród 450 osób.


dodano: 2018-07-23 07:02:00