Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Wielkie Wyzwanie: Energia

MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego został zwycięzcą „Wielkiego Wyzwania: Energia” i wygrał 1 milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. Nagrodę specjalną w kategorii „wzornictwo” – w wysokości 50 tysięcy złotych – publiczność przyznała konstruktorom z zespołu Panel Wiatrowy.
–  Ogromne gratulacje dla zespołu MMB Team, zwycięzców pierwszego w polskiej historii „Wielkiego Wyzwania: Energia”. Dokonaliście wielkiej rzeczy. Sam finał stał na bardzo wysokim poziomie, a następnym etapem powinna być komercjalizacja tych wynalazków 
– podkreślił dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wręczając nagrodę główną.

Zwycięski MMB Team, w którego skład wchodzą: prof. Zbigniew  Krzemiński, Robert Dobieglewski, Sebastian Giziewski, Mateusz Karpiczenko, Bartosz Kołpacki, Krzysztof Kowalewski, Piotr Pancewicz, Jędrzej Pietryka, Mariusz Rutkowski, Janusz Szewczyk i Marcin Szostak, to zespół zajmujący się na co dzień projektowaniem układów elektronicznych i sterowaniem urządzeniami energoelektronicznymi i napędowymi.

Przydomowa elektrownia wiatrowa stworzona przez drużynę jest wyposażona w turbinę o wysokim współczynniku mocy. Każdy stopień przetwarzania energii jest zbudowany w sposób zapewniający dużą sprawność. Zastosowano w niej algorytmy optymalnej regulacji turbiny w stanach ustalonych z uwzględnieniem magazynowania energii. Urządzenie pracuje bez ograniczania mocy przy silnych wiatrach i wykorzystuje maksymalnie energię wiatru dla małych i dużych prędkości.

Rozstrzygnięte w minioną sobotę zawody technologiczne w nowatorskiej formule NCBR zorganizowało dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Dzięki środkom z tego samego programu NCBR realizuje również przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia”, wpisujące się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu. W tym przypadku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu został partnerem strategicznym dla tego projektu. To już pewne: pierwsza w Polsce biogazownia produkująca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów, powstanie w Brodach w gminie Lwówek, w województwie wielkopolskim.

– Realizacja projektu w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Brody należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego pozwoli na bardzo szeroką popularyzację opracowanej technologii, jak też dzięki wykorzystaniu w kształceniu studentów zwiększy kompetencje kadr dla obsługi budowanych w najbliższej przyszłości biogazowni, których potencjał oceniamy w Polsce na nawet ponad 10 tys. instalacji – mówi prof. dr hab. inż. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekotechnologii UPP, która będzie testować pracę instalacji ułamkowo-technicznych oraz nadzorować w przyszłości pracę demonstratora „Innowacyjnej biogazowni”.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju


dodano: 2021-10-22 09:02:40