Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
W poszukiwaniu najbardziej innowacyjnych startupów z regionu CEE

Do grona kluczowych partnerów programu akceleracyjnego Bridge to MassChallenge Warsaw dołączyła Visa, światowy lider płatności cyfrowych. Razem z PKO Bankiem Polskim – głównym partnerem programu, Visa będzie wspierać akcelerację najlepszych startupów z regionu CEE. MassChallenge to jeden z najbardziej wypływowych, globalnych akceleratorów, obecny w sześciu kluczowych ekosystemach startupów oraz posiadający międzynarodową siatkę mentorów i partnerów biznesowych.

MassChallenge na świecie współpracuje z największymi firmami – zarówno tymi globalnymi, jak choćby IBM, P&G, Microsoft, Pepsico, czy JP Morgan, jak również podmiotami silnymi na rynkach lokalnych – Bank Hapoalim w Izraelu, Bühler i Nestle w Szwajcarii, czy Aero Mexico w Meksyku. Dzięki temu może zaoferować startupom solidne wsparcie w postaci doświadczonych mentorów, którzy z powodzeniem wprowadzają startupy w świat globalnego biznesu bez względu na specyfikę danego rynku.

Obecność tak poważnego partnera jak Visa staje się dodatkowym atutem dla uczestnictwa w Bridge to MassChallenge Warsaw – pilotażowej dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej odsłonie globalnego programu akceleracyjnego.

– Obecnie innowacje pojawiają się z dużą częstotliwością, a potencjalnie każda z nich może znacząco wpłynąć na branżę finansową. Tempo i mnogość zmian spowodowały, że otworzyliśmy nasz system i udostępniliśmy API wybranych rozwiązań w ramach platformy Visa Developer, która umożliwia deweloperom detalistów, instytucji finansowych, firm technologicznych i startupów, swobodny dostęp do szeregu najpopularniejszych rozwiązań płatniczych Visa. Blisko współpracujemy też z partnerami poprzez Centra Innowacji Visa nad rozwojem rozwiązań płatniczych,  jak najlepiej odpowiadających potrzebom konsumentów. Jako firma, dla której innowacje są jednym z fundamentów, staramy się być wszędzie tam, gdzie pojawia się szansa na przełom – dlatego zaangażowaliśmy się w projekt Bridge to MassChallenge Warsaw – mówi Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Visa.

Visa Inc. (NYSE: V) - światowy lider płatności cyfrowych. Jego misją jest połączenie całego świata za pośrednictwem najnowocześniejszej, niezawodnej i bezpiecznej sieci płatniczej. Nowoczesna globalna sieć przetwarzania danych transakcji – VisaNet – umożliwia dokonywanie bezpiecznych i skutecznych płatności na całym świecie i może przetwarzać w ciągu sekundy ponad 65 tys. operacji. Niesłabnący nacisk, jaki firma kładzie na innowacyjność, sprzyja szybkiemu wzrostowi handlu z wykorzystaniem wszelkich urządzeń połączonych z internetem, a także realizacji wizji przyszłości bezgotówkowej – dla każdego i w każdym miejscu. Wraz z ogólnoświatowym procesem przechodzenia z technologii analogowych na cyfrowe, Visa angażuje swoją markę, produkty, specjalistów, sieć i zasięg, by kształtować przyszłość handlu. Więcej informacji znajduje się na stronach www.visaeurope.com i www.visa.pl, na blogu vision.visaeurope.com oraz na Twitterze @VisaInEurope i @Visa_PL.

Visa dołączyła do głównego partnera programu – PKO Banku Polskiego, niekwestionowanego lidera polskiego sektora bankowego i największego banku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Razem, w ramach programu Bridge to MassChallenge Warsaw, będą wspierać najlepsze startupy w regionie.

Kogo szuka Bridge to MassChallenge Warsaw?

Bridge to MassChallenge Warsaw to pilotażowa edycja programu MassChallenge dla dojrzałych startupów z Europy Środkowo-Wschodniej, które mają już za sobą doświadczenie w kreowaniu produktu i jego sprzedaży, a obecnie chcą zrobić kolejny krok i zaistnieć na rynkach zagranicznych. Program kierowany jest do startupów, których rozwiązanie oparte jest na ciekawej technologii lub które działają w nowym, intersującym modelu biznesowym – niezależnie od sektora. Orientacyjna „górna” granica wyznaczona dla uczestników, to roczne przychody nieprzekraczające 2 milionów dolarów i zebrane finansowanie, oparte o udziały nieprzekraczające 
1 miliona dolarów.

Wraz z dołączeniem do programu nowego partnera, termin naboru wyznaczono na 6 listopada. 25 finalistów Bridge to MassChallenge Warsaw weźmie udział w 4-dniowym bootcampie w Warszawie. W trakcie warsztatów, przy wsparciu mentorów m.in. z USA i Izraela, stawią oni czoła wyzwaniom związanym z przechodzeniem od startupu do scaleupu, ocenią perspektywiczność swoich klientów i efektywność zasobów niezbędnych do wyskalowania biznesu.

Najlepsza dziesiątka poleci na 4-dniowy bootcamp do Bostonu. Tam przedsiębiorcy z Europy Środkowo-Wschodniej będą mieli szansę odbycia serii bezpośrednich spotkań z przedstawicielami globalnych firm, potencjalnymi inwestorami i partnerami biznesowymi.

Wsparcie gigantów fintech

Obecność w programie takich partnerów jak największy bank w regionie czy globalny system płatniczy, to bez wątpienia szansa dla fintechowych startupów. Ale to nie wszystko – program otwiera także startupom drzwi do współpracy z wieloma firmami z innych sektorów gospodarki, które wykorzystują technologię: od blockchain, przez AI, po VR czy robotykę. Zarówno PKO Bank Polski, jak i Visa poszukują w regionie CEE innowacji, które będą miały zastosowanie we współpracy z partnerami biznesowymi.

Startupy mogą zatem spodziewać się w programie wsparcia międzynarodowych ekspertów, zarówno tych od technologii, jak i od biznesu, pozyskania know-how w zakresie wchodzenia na nowe rynki, ekspozycji na zagraniczne ekosystemy innowacji i przede wszystkim możliwości nawiązania bezpośredniej współpracy biznesowej z dużymi korporacjami – jako potencjalny partner biznesowy lub klient.

Zarówno Visa, jak i PKO Bank Polski mocno akcentują w swoich strategiach otwarcie na nowe rozwiązania technologiczne i od dłuższego czasu przyglądają się startupom. Tylko w tym roku PKO  Bank Polski zainwestował w fintechowy startup ZenCard, oferujący platformę umożliwiającą wirtualizację kart lojalnościowych i rozpoczął testy innowacyjnych rozwiązań, takich jak np. cyfrowy długopis dostarczony przez startup IC Solutions.

– MassChallenge jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie akceleratorów dla startupów. Chcemy wykorzystać jego potencjał, przyciągnąć do Polski najlepsze startupy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i otworzyć możliwości na międzynarodową ekspansję dla najlepszych pomysłów. PKO Bank Polski jest największym bankiem w regionie, który dodatkowo szeroko otwiera się na innowacje. Liczymy, że wśród startupów aplikujących do programu znajdziemy i takie, z którymi będziemy mogli podjąć bezpośrednią współpracę – powiedział Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO Banku Polskim.

PKO Bank Polski - lider polskiego sektora bankowego i największy bank w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów w Polsce. Udziały banku wynoszą w rynku depozytów (17,1 proc.) oraz kredytów (17,8 proc.). Bank posiada ponad 8 mln kart płatniczych, jest wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce z udziałem w rynku na poziomie ponad 21 proc. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, PKO Bank Polski stał się najbardziej mobilnym bankiem w Polsce.

Udział Visa i PKO Banku Polskiego to również dowód na to, że nasz region zaczyna wyrastać na poważny rynek innowacji technologicznych, który przyciąga startupy z innych krajów.

– Przede wszystkim jesteśmy największym krajem w regionie CEE, który korzysta z dofinansowania w ramach funduszy strukturalnych
– wyjaśnia Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej. – Dzięki programom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Polskiego Funduszu Rozwoju czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w przeciągu dwóch lat polski rynek funduszy Venture Capital będzie najbardziej rozwiniętym rynkiem w tej części świata. Polska jest największym rynkiem w regionie CEE, mówimy tu zarówno o rynku konsumenckim, jak i finansowym czy energetycznym. Startupy, które chcą się internacjonalizować, mają duże pole do zagospodarowania, a jednocześnie Polska może być dla nich mostem do państw Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych – dodaje Bochniarz.

Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej jest dynamicznie rozwijającą się organizacją, pomagającą korporacjom i dużym przedsiębiorstwom współpracować z innowacyjnymi startupami technologicznymi. Jako operator akceleratora MIT Enterprise Forum Poland, licencjonowanego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), oraz partner międzynarodowego programu akceleracji MassChallenge, Fundacja stanowi jeden z unikalnych na polskim rynku podmiotów oferujących efektywne i pełne przygotowanie korporacji do modelu innowacji opartego o współpracę ze startupami.

Warto wspomnieć, że w 2015 i 2016 łączna wartość inwestycji VC wyniosła w Polsce blisko 478 milionów złotych.


dodano: 2017-10-06 07:19:11