Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Upadłości przedsiębiorstw w czerwcu 2013

W czerwcu upadłość ogłosiło 85 przedsiębiorstw (przed rokiem 77 firm) zatrudniających ok. 3,7 tys. osób. Od początku roku opublikowano informację o upadłości 483 przedsiębiorstw wobec 472 w tym samym okresie 2012 roku – wynika z raportu Euler Hermes.

Liczba upadłości waha się w porównaniu do tej z ubiegłego roku w poszczególnych miesiącach, wciąż utrzymując się na wysokim poziomie. Nowością w całym pierwszym półroczu jest rosnąca liczba upadłości firm produkcyjnych – odwrotnie niż ogólnie w Europie, gdzie dominują upadłości firm usługowych, na drugim miejscu są budowlane (podobnie jak w Polsce) a firmy produkcyjne to najmniejszy w tej grupie odsetek upadłości (w Europie w 2012 roku było to 11%, podczas gdy obecnie w Polsce jest to już 28% ogółu upadłości).
  • Wciąż rośnie liczba upadłości producentów – ponadto także firm usługowych i hurtowych. Mniej upadłości w handlu detalicznym – jeśli już jednak mają miejsce, wciąż są to liczące się w skali danego regionu podmioty.
  • Zmienił się charakter upadłości w budownictwie – są to mniejsze firmy niż w ub. roku, stąd statystyka upadłości sygnalizuje pewne zmniejszenie ich liczby. Nie jest to jednak efekt trendu wzrostowego w branży, ale raczej nieuwzględniania w statystyce problemów części mniejszych, lokalnych firm budowlanych, co do których sady nie orzekają upadłości.
  • Nadal większa niż w ub. roku liczba postępowań sanacyjnych, układowych które nie udają się i zmieniane są na upadłość likwidacyjną.
  • Duże dysproporcje w obrębie województw – w czerwcu rekordowo dużo ogłoszeń o upadłościach firm z Dolnego Śląska.

Źródło: Raport Euler Hermes. Upadłości czerwiec 2013.


dodano: 2013-07-03 10:29:42