Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ukryty dług publiczny

Ile wynosi ukryty dług publiczny? Pod takim tytułem odbyła się w poniedziałek (30 września br.) konferencja prasowa Forum Obywatelskiego Rozwoju, podczas której zaprezentowany został nowy sposób wyświetlania długu publicznego na liczniku, uruchomionym przez FOR w 2010 r.

Według Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, ten ukryty dług stanowi 193 proc. PKB i wynosi ponad 3 bln zł, czyli – w przeliczeniu na mieszkańca 83 tys. zł.


– Impulsem do tego, żeby pokazać dług ukryty, była proponowana przez rząd PO-PSL konfiskata, czy ściślej – wywłaszczenie OFE z obligacji, a te obligacje wyrażały przecież oszczędności emerytalne Polaków
– uzasadniał profesor Leszek Balcerowicz. – Ostatnie uzasadnienia podkreślają, że dzięki temu spadnie dług publiczny, ale jaki? Co najwyżej przejściowo, do czasu, kiedy wydane zostaną dodatkowo uzyskane pieniądze, spadnie dług jawny, a wzrośnie jeszcze bardziej dług niejawny.

Prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady FOR, apeluje więc:  – Jeżeli się nie reformuje finansów publicznych, jeżeli utrzymuje się nadmierne wydatki, które wymagają wysokich podatków i zaciągania długu jawnego, to w pierwszej kolejności przyczynia się to do stagnacji, np. we Włoszech, a jeżeli dalej się w to brnie – do jawnego kryzysu. Jak temu zapobiec? Po prostu wymóc na politykach zerwanie z tego rodzaju praktyką, jaką w Polsce widzimy.

Balcerowicz uważa, że jedynym sposobem na zmianę tego stanu rzeczy jest „demokratyczne wymuszenie”.


Fot. FORdodano: 2013-10-01 10:34:38