Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ukraińcy wydają w Polsce zarobione pieniądze

Z najnowszych danych GUS wynika, że prawie 20% wszystkich wydatków cudzoziemców w Polsce w I półroczu 2018 r. stanowiły pieniądze zostawione przez obywateli Ukrainy. Eksperci Personnel Service wskazują, że to pochodna coraz liczniejszej obecności Ukraińców na polskim rynku pracy – pracują już w 40% dużych firm. Szacunkowa wartość wszystkich towarów i usług zakupionych w Polsce przez ogół cudzoziemców w I półroczu 2018 r. wyniosła 21,1 mld zł. – to wzrost o 3,9% r/r.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że szacunkowa liczba cudzoziemców przekraczających polską granicę w I półroczu 2018 r. wyniosła 85,3 mln osób – to wzrost o 2% r/r. Wśród cudzoziemców przekraczających poszczególne odcinki lądowej granicy Polski dominowali obywatele kraju sąsiadującego, na granicy z Ukrainą obywatele tego kraju stanowili aż 96,2%.

Tylko Niemcy wydali więcej

Jak wynika z danych GUS, udział Ukraińców w wydatkach cudzoziemców w naszym kraju w I kwartale br. wyniósł 19,3%, a w II kwartale 19,1%. W II kwartale 2018 r. więcej zostawili u nas tylko Niemcy – 48,6%, Czesi wydali 11,9%, Słowacy 7,9%, Białorusini 6,2%, a Litwini 4,9%. W zestawieniu pojawili się także Rosjanie z 1,5% udziału w całej kwocie. Łącznie obcokrajowcy wydali w Polsce w II kwartale 2018 roku 11,5 mld zł, to zmiana o 5,6% w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku.

– Z naszych danych wynika, że wydatki Ukraińców pracujących w Polsce rosną. W porównaniu do I półrocza 2018 r., obecnie o 13 p.p. wzrosła grupa Ukraińców, którzy na swoje utrzymanie w Polsce wydają od 500 zł do 1000 zł. Warto pamiętać, że do wydatków kadry ze Wschodu dochodzą także pieniądze zostawiane przez odwiedzające ich rodziny czy znajomych. 76% pracowników z Ukrainy korzysta u nas z telefonii komórkowych, prawie połowa z internetu, a co 10. płaci za opiekę medyczną. Nic dziwnego, że stają się istotnym segmentem klientów dla firm działających w Polsce. Z myślą o nich stworzono już specjalne oferty banków, sieci komórkowych, a nawet kancelarii prawnych. Coraz częściej możemy spotkać reklamy w języku ukraińskim, czy menu w restauracjach – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Co kupują cudzoziemcy?


Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną, lądową granicę UE (Ukraina, Białoruś, Obwód Kaliningradzki) w II kwartale 2018 roku kupowali w Polsce przede wszystkim towary nieżywnościowe – 83% wszystkich wydatków, 12,5% stanowiła żywność i napoje bezalkoholowe, a usługi 4,3% – wynika z najnowszych danych GUS. Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu, sprzęt RTV i AGD oraz części i akcesoria do środków transportu.

Źródło: Personnel Service - firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce.


dodano: 2018-09-25 13:59:00