Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali na Ukrainę 3,6 mld dolarów

W 2018 r. Ukraińcy pracujący w Polsce przekazali na Ukrainę 3,6 mld dolarów (niemal 14 mld zł) – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Ukrainy. To ponad jedna trzecia wszystkich pieniędzy, które zostały przesłane na Ukrainę przez jej mieszkańców przebywających za granicą. Jak wskazują eksperci Personnel Service, umożliwienie naszym sąsiadom ze Wschodu dłuższego pobytu w Polsce pozwoliłoby zatrzymać w kraju więcej zarabianych przez nich pieniędzy.

Drugą, pod względem wielkości kwotę, przesłano z Rosji – równowartość 948 mln dolarów – o prawie jedną czwartą mniej, niż przed rokiem. Trzecie miejsce na podium zajęły Stany Zjednoczone, z których przekazano na Ukrainę 870 mln dolarów.

– Polscy pracodawcy w branżach takich jak np. przetwórstwo przemysłowe, motoryzacja, handel zgodnie przyznają, że chcieliby wydłużenia pobytu swoich pracowników z Ukrainy w Polsce. Podobnego zdania są pracujący u nas sąsiedzi ze Wschodu. Kierunek ułatwień, który obrało polskie prawodawstwo jest dobry, ale powinniśmy go rozwijać. Dłuższy pobyt Ukraińców w Polsce to nie tylko mniejsza rotacja na stanowiskach i mniej problemów dla przedsiębiorców, ale także pozytywny wpływ na PKB. Im bardziej obcokrajowcy zwiążą się z naszym krajem tym chętniej będą wydawać zarobione pieniądze u nas. Firmy w Polsce już dostrzegły tę dochodową niszę, dlatego prężnie rozwijają ofertę usług dopasowanych do potrzeb Ukraińców – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Polska na pierwszym miejscu

Cała kwota, którą w 2018 r. przekazali na Ukrainę obywatele przebywający za jej granicami to niemal 11 mld dolarów – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Ukrainy. To o 17,5% więcej, niż w 2017 r. Jak wskazuje NBU, liczba przekazów z Polski była rekordowa – wyniosła 3,6 mld dolarów (o ponad 16 % więcej r/r). Zdaniem ekspertów Personnel Service, może to być efekt m.in. dużego wzrostu liczby Ukraińców korzystających z usług polskich banków. Jak wynika z „Barometru Imigracji Zarobkowej”, liczba naszych wschodnich sąsiadów w polskich bankach w ciągu ostatniego półrocza wzrosła o ponad 10%. Tylko w Santander Bank Polska liczba klientów z Ukrainy wzrosła o 43% r/r – wskazują przedstawiciele banku, odpowiedzialni za ofertę dla cudzoziemców.

Wpływy z Czech się podwoiły

Na drugim miejscu znalazła się Rosja, z której wysłano 948 mln dolarów. W porównaniu do poprzedniego roku to o jedną czwartą mniej. W pierwszej trójce znalazły się też Stany Zjednoczone, z kwotą 870 ml dolarów.

Ukraińcy przebywający w Czechach przekazali czwartą pod względem wielkości kwotę pieniędzy w 2018 r. Wyniosła ona 849 mln dolarów - niemal dwa razy więcej r/r. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, Wielka Brytania i Niemcy.


Źródło: Personnel Service - firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce.


dodano: 2019-04-09 06:46:41