Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Szesnasta Artystyczna Podróż Hestii

Przegląd najciekawszych propozycji twórczych młodych finalistów 16. konkursu Artystyczna Podróż Hestii – to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych pierwszego wakacyjnego tygodnia w stolicy. Finałowa gala, połączona z wernisażem wystawy 26 prac oraz ogłoszeniem nazwisk laureatów, odbyła się 27 czerwca br. w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.Wystawa konkursowa Artystycznej Podróży Hestii, trwająca w tym roku do 9 lipca, jest jedną z niewielu okazji, kiedy można zapoznać się najnowszymi trendami i różnorodnością młodej polskiej sztuki.
Tegorocznemu przeglądowi najciekawszych propozycji twórczych finalistów konkursu APH towarzyszą także bezpłatne wydarzenia edukacyjne, w tym oprowadzania kuratorskie z autorskim komentarzem jurorów, a także warsztaty rodzinne. Odbędą się one w pierwszy lipcowy weekend (1-2 lipca br.). 

– Finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii przynosi nam w tym roku 26 bardzo ciekawych propozycji. Są to prace młodych, dopiero rozpoczynających swoją twórczą karierę osób z całej Polski. Niektórzy mogą powiedzieć, że studenckie prace nie mają tej samej wartości, co dzieła uznanych mistrzów, ale my wychodzimy z ideowego założenia, że to właśnie w młodości i twórczej ciekawości młodych ludzi upatrywać trzeba siły zmieniającej perspektywę i kąt widzenia rzeczywistości. To jest szansa, jakiej nie chcemy marnować – mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.Rozwój wymaga nieustannej zmiany perspektywy i to nie tylko w sztuce. W stulecie Awangardy w Polsce warto pamiętać o tych zmianach, które nierzadko radykalne sprawiały, że nic już nie jest takie jak było. A o zmiany nie jest łatwo; trudno pokonać w sobie naturalną skłonność do utrzymywania status quo. I tutaj pomóc mogą artyści. To oni sięgają po nowe, to oni wyznaczają nowe reguły, które z latami uczymy się akceptować. Oni przenoszą nas w nowy świat; są dobrym katalizatorem zmian. Nie wiem, czy zmiany na lepsze, ale zmiany niewątpliwie potrzebnej, by na nowo definiować swoją rolę podsumował tegoroczną edycję konkursu APH jego mecenas, Piotr M. Śliwicki, prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia.

W 16. edycji konkursu jury zdecydowało się przyznać ex aequo dwie Nagrody Główne, której laureatami zostali: Katarzyna Szymkiewicz, studentka Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, oraz studiujący na warszawskiej ASP, Józef Gałązka. Młodzi artyści odbędą miesięczną podróż artystyczną do światowej stolicy sztuki nowoczesnej
– Nowego Jorku. W ramach nagrody otrzymali też możliwość wystawy porezydencyjnej w Warszawie.

Laureatem Drugiej Nagrody został Horacy Muszyński, student szczecińskiej Akademii Sztuki. Wraz z możliwością wystawy porezydencyjnej w Warszawie artysta spędzi inspirujący miesiąc w Walencji.

Oprócz nagród związanych z wyjazdami rezydencyjnymi, przyznano także Nagrodę Specjalną, której fundatorem jest prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia Piotr M. Śliwicki. Jej laureatką została Agnieszka Mastalerz z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagroda obejmuje zlecenie na artystyczną interpretację raportu rocznego z działalności Grupy ERGO Hestia. Zwycięzcami tegorocznego konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostali (na zdjęciach od lewej): Katarzyna Szymkiewicz, Józef Gałązka, Horacy Muszyński oraz Agnieszka Mastalerz. Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji konkursu APH, wyróżnienie jury przekłada się na dalszą artystyczną drogę młodych laureatów, dla których wykorzystanie możliwości, jakie niosą miesięczne rezydencje w istotnych i prestiżowych dla świata sztuki miastach: Nowym Jorku oraz Walencji, staje się autentyczną i inspirującą cezurą w ich karierze.W tym roku ze wszystkich szkół artystycznych napłynęło 379 zgłoszeń. Finałowa prezentacja prac 26 finalistów konkursu APH była drugą wystawą w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą, które ERGO Hestia wspiera w ramach strategicznego partnerstwa. Mecenasem całego projektu — trwającego nieprzerwanie od 2002 roku – jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA, a organizatorem Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.Finaliści 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii: Karolina Babińska, Jerzy Baranowski, Katarzyna Blajchert, Dorota Chodór, Aleksandra Cieślewicz, Kornelia Dzikowska, Józef Gałązka, Joanna Jamro, Natalia Janus-Malewska, Marcin Janusz, Kamila Kobierzyńska, Zuzanna Kojder, Mateusz Kokot, Marta Krześlak, Agnieszka Mastalerz, Horacy Muszyński, Gabriela Palicka, Wojciech Piotrowski, Maryna Sakowska, Katarzyna Szymkiewicz, Katarzyna Wąsowska, Wiktor Wolski, Marta Wódz, Barbara Wójcik, Weronika Wysocka, Paulina Żmuda.


Informacja o Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych artystów polskich, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu „Artystyczna Podróż Hestii” dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w kraju. Fundacja wspiera także rozwój finalistów i laureatów konkursu APH poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce oraz poprzez działania sprzyjające nabywaniu prac finalistów do prywatnych kolekcji.

Prace artystów nagradzanych w konkursie Artystyczna Podróż Hestii oraz finalistów poszczególnych edycji można oglądać w warszawskim Pawilonie Sztuki ERGO Hestii przy ul. Kostrzewskiego 1. Pawilon Sztuki to artystyczny showroom w Polsce, prowadzony przez Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA.

Informacja o konkursie Artystyczna Podróż Hestii. „Artystyczna Podróż Hestii” to konkurs powołany w 2002 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, prezesa Grupy ERGO Hestia. Poprzez swoje działania sopocki ubezpieczyciel upowszechnia ideę mecenatu artystycznego w środowisku biznesowym. Fundacja i prowadzony przez nią konkurs daje młodym artystom możliwość pokazania się w polskim oraz międzynarodowym środowisku artystycznym, a także jest silną inspiracją do dalszego rozwoju. W pierwszych latach projekt realizowano w porozumieniu z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2009 ERGO Hestia – obecnie poprzez Fundację – współpracuje ze wszystkimi uczelniami artystycznymi działającymi na terenie Polski.

Informacje o Grupie ERGO Hestia. Grupa ERGO Hestia łączy biznes z zaangażowaniem społecznym. Obok programu Artystyczna Podróż Hestii jest też mecenasem przyznawanej już od 2001 roku Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Honoruje ona wybitnych intelektualistów i działaczy społecznych. Grupa finansuje wychowanie młodzieży w Sopockim Klubie Żeglarskim SKŻ ERGO Hestia Sopot. Poprzez Fundację Integralia tworzy warunki zawodowego startu dla ambitnych osób niepełnosprawnych. Jest też sponsorem tytularnym ERGO Areny, największej hali sportowo–widowiskowej na Pomorzu. Właśnie tam zorganizowała wystawy prac finalistów 11. i 12. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zderzając temat młodej sztuki z przestrzenią masowych widowisk i wydarzeń sportowych. Grupę ERGO Hestia tworzą dwie spółki ubezpieczeniowe: STU ERGO Hestia SA i STU na Życie ERGO Hestia SA. Spółki Grupy oferują ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w zakresie ochrony majątku i życia, a także dla przemysłu oraz małego i średniego biznesu. Ubezpieczenia majątkowe oferowane są pod 4 markami: ERGO Hestia, MTU, mtu24.pl oraz You Can Drive. Prezesem Grupy jest Piotr M. Śliwicki.

Informacja o Muzeum nad Wisłą. Muzeum nad Wisłą filia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3, położone tuż nad wiślanymi bulwarami, w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej (BUW), mieści się w budynku projektu austriackiego architekta Adolfa Krischanitza, służącym w latach 2008-2010 jako tymczasowa galeria sztuki (Temporäre Kunsthalle) w Berlinie. Pawilon został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg. Zgodnie z wizją architekta, elewacje Muzeum nad Wisłą to przestrzeń do twórczego zagospodarowania przez artystów. W 2016 roku konkurs na projekt plastyczny fasady wygrał malarz Sławomir Pawszak. W Muzeum nad Wisłą, oprócz sali wystawowej, znajdują się kawiarnia, księgarnia oraz niewielkie centrum edukacyjne. Budynek otaczają tarasy do działań plenerowych. Muzeum nad Wisłą działać będzie do czasu wybudowania gmachu na placu Defilad.


dodano: 2017-06-28 09:04:46