Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Stulecie przemian polskiej wsi

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało Narodową Wystawę Rolniczą. Był to przegląd współczesnych osiągnięć, a także pokaz tradycji i dziedzictwa polskiej wsi oraz możliwość przedstawienia koncepcji współczesnej wsi charakteryzującej się nowoczesnością i szybkim rozwojem.

Podczas pierwszego dnia Narodowej Wystawy Rolniczej odbyła się konferencja naukowa „1918 – 2018 stulecie przemian polskiej wsi”. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił na niej, że: – Nie ma łatwych spraw w rolnictwie. Globalizacja i zmiany klimatyczne stawiają przed nami nowe wyzwania. Tylko wspólne ustalenie kierunków i sposobów działania sprawi, że będziemy mogli na nie odpowiadać.Wystawę zlokalizowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w trzech pawilonach. Pawilon nr 7 dedykowany był polskiej żywności wysokiej jakości. Odbywały się tam liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentowali między innymi koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne. Na wspólnym stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, pracownicy tych jednostek odpowiadali na pytania zwiedzających. Swoje stoisko zaprezentowała także Krajowa Spółka Cukrowa partner wydarzenia.W programie wystawy znalazło się moc atrakcji dla zwiedzających, jak np. degustacje, polskiej tradycyjnej żywności, pokazy kulinarne i atrakcje dla dzieci. Zaprezentowano urządzenia i maszyny związane z najnowocześniejszym rolnictwem, rolnictwem precyzyjnym, gdzie do produkcji wykorzystywane są satelity i drony. Na wystawie prezentowane były również osiągnięcia w hodowli roślin i zwierząt, pokazy koni przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i zawody w konkurencjach jeździeckich: ujeżdżeniu, woltyżerce, paraujeżdżaniu oraz skokach przez przeszkody.Na wystawie swoje osiągnięcia zaprezentowało ponad 200 wystawców - producenci i przetwórcy rolni, koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne, muzea, instytuty badawcze oraz uniwersytety przyrodnicze. Aktualną ofertę edukacyjną przedstawiają szkoły rolnicze prowadzone i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas pierwszego dnia Narodowej Wystawy Rolniczej odbył się również IV Kongres Polskiego Rolnictwa organizowany przez Krajową Radę Izb Rolniczych przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Kongres to miejsce wymiany poglądów. To miejsce na dyskusje o kierunkach dalszego rozwoju polskiego rolnictwa. Musimy działać razem, wspólnie podejmować decyzje. Tu nie chodzi o konsultacje ale o współdecydowanie i współodpowiedzialność za kierunki rozwoju – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.


Źródło: Narodowa Wystawa Rolnicza


dodano: 2018-12-03 06:36:52