Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Startupy z regionu CEE idą na podbój świata

W Europie Środkowo-Wschodniej obserwujemy ostatnio prawdziwy rozkwit kultury startupowej. Innowacyjne projekty masowo powstające w tym regionie, mimo dużego potencjału, często nie wychodzą poza regionalne granice. Powodem jest przede wszystkim niedostateczne w tej części Europy zaangażowanie międzynarodowych inwestorów. Właśnie dlatego już 1 września wystartuje tutaj jeden z największych na świecie globalnych akceleratorów – MassChallenge, który za swoją regionalną siedzibę obrał Warszawę. To niepowtarzalna szansa zarówno dla samych startupów, jak i międzynarodowych inwestorów poszukujących prawdziwych jednorożców.

 

Europa Środkowo-Wschodnia jest unikalnym obszarem; trudna historia, duże zróżnicowanie społeczno-gospodarcze i położenie wielu tutejszych krajów poza granicami Unii Europejskiej, charakteryzują obecną sytuację ekonomiczną regionu. Dlatego koncept innowacyjności i nowych technologii, których szaleństwo od dawna ogarnia cały świat, pojawiły się tutaj stosunkowo niedawno. Z drugiej jednak strony region ten szybko chce dołączyć do reszty świata. Efektem jest wysyp bardzo obiecujących projektów - obecnie rozwija się tutaj ponad 30 000 startupów - które mimo nadal wielu trudności z przebiciem się na szerszy rynek, dołączają do międzynarodowego nurtu. Dla wieluz nich szansa na wybicie się pojawi się już we wrześniu, kiedy to w regionie CEE ze swoim pilotażowym programem wystartuje akcelerator MassChallenge.

 

MassChallenge


MassChallenge to jeden z największych globalnych akceleratorów dla startupów, które pokonały już początkowy etap rozwoju,zetknęły się z rynkiem i zweryfikowały swój potencjał.  W pierwszym etapie program w naszym regionie zaistnieje w formule Bridge to MassChallenge, do którego rekrutacja ruszy już 1września. Szansę na globalny start dostanie tutaj 25 startupów z całego regionu CEE.  W kolejnych latach MassChallenge będzie realizowany w formie kompleksowego stacjonarnego programu, który co roku będzie wspierał nawet 80 początkujących przedsiębiorców.

 

Uczestnicy programu dostaną niepowtarzalną okazję rozwinięcia biznesu na globalnym rynku. Podczas dwóch bootcampów, które odbędą się najpierw w Warszawie, a potem dla najlepszych w   Bostonie, wezmą udział w licznych warsztatach, podczas których spotkają się z wybitnymi mentorami i specjalistami, poznają zasady prowadzenia działalności zagranicą, nawiążą kontakty z globalnymi liderami biznesu, nauczą się określać strategię sprzedaży na nowych rynkach i dowiedzą jak się po nich poruszać.

 

Operatorem programu na region Europy Środkowo-Wschodniej jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, a jego głównym partnerem został PKO BP - największy bank regionu CEE.

 

Współpraca z MassChallenge to dla początkujących przedsiębiorców szansa na międzynarodowy rozwój. Dla inwestorów strategicznych i finansowych to możliwość dotarcia do starannie wybranych startupów z całego regionu i wykorzystanie potencjału z ponad 18krajów w jednym miejscu.

 

Dlaczego CEE

 

Jak pokazują analizy, kraje regionu CEE rozwijają się najszybciej w całej Europie. Według danych Grupy Banku Centralnego, Polska,Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia, pozostaną w najbliższych latach liderami w tym rozwoju. Mimo to, Europa Środkowo-Wschodnia wciąż czeka na faktyczne odkrycie przez inwestorów. W tej chwili premię za pierwszeństwo zbierają tutaj ci, którzy akceptują ryzyko i rozumieją, że do zbudowania dobrego portfela inwestycji potrzebna jest cierpliwość i niemała liczba przesianych zgłoszeń.


–Rozwój nowych technologii i dostęp do wielu źródeł inspiracji, a także istotne środki publiczne zaangażowane w innowacje owocują dużą coraz większą liczbą oryginalnych pomysłów. Dla inwestorów strategicznych i finansowych aktywnych w naszym regionie otwiera się zatem szansa, aby znaleźć naprawdę interesujące startupy.Tym bardziej, że o ile na bardziej dojrzałych rynkach takich jak USA, Izrael czy Europa Zachodnia wyceny startupów w ostatnich latach poszybowały w górę, w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie poziom konkurencji na rynku kapitałowym jest jeszcze niewysoki, wyceny pozostają atrakcyjne – uważa Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej.

 

Internacjonalizacja działalności biznesowej jest wyzwaniem nawet dla dużych firm, a co dopiero dla początkujących przedsiębiorców. Akceleratory takie jak MassChallenge dają szansę tym startupom z naszej części Europy, które są gotowe do wejścia na międzynarodowy rynek.  Zapewniają wsparcie międzynarodowej sieci partnerów, mentorów i inwestorów MassChallenge, która obejmuje Boston, Londyn, Jerozolimę, Lozannę i Mexico City, a już wkrótce także Warszawę.

 

Dlaczego Warszawa

 

Pojawienie się tego globalnego programu w naszym regionie i jego zlokalizowanie w Warszawie to znak, że wchodzimy do pierwszej ligi ekosystemów startupów.  To nie jest zaskoczenie; Warszawa w sposób naturalny odgrywa kluczową rolę  na mapie gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej. Poza oczywistymi atutami związanymi ze stołecznością największego państwa regionu, to także centrala dla ważnych na tym obszarze korporacji, główny hub akademicki i duży hub lotniczy. Pracujący tutaj polscy informatycy zaliczani są do najlepszych na świecie (według rankingu serwisu HackerRank, jesteśmy na trzecim miejscu, zaraz za Chinami i Rosją).

 

Polska jest niekwestionowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych największych korporacji międzynarodowych. Budowa i rozwój ekosystemu startupów wraz z największym w regionie funduszem VC w ramach Grupy PFR, pozwoli nam wyrosnąć również na lidera inwestycji podwyższonego ryzyka. Wsparcie PAIH dla młodych firm w procesie ekspansji zagranicznej, przyczyni się do realizacji ich globalnych ambicji biznesowych–potwierdza dr Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.

 

Co więcej,przyciągnięcie do naszego kraju ciekawych inicjatyw po prostu jest opłacalne. Mając do wydania 1 mln USD,biorąc pod uwagę koszty pracy, dostęp do specjalistów i bardzo nowoczesnej infrastruktury, w Polsce wiele kwestii można rozwiązać taniej i sprawniej, niż w droższych państwach. A to oznacza przewagę czasu, która w środowisku startupowym jest kluczowym parametrem.

 

– Inwestorów namawiam do ustanawiania swoich przyczółków inwestycyjnych w Polsce, bo prawdziwa lawina nowych, dobrych projektów każdego roku jest dopiero przed nami – optymistycznie przekonuje Maciej Sadowski, prezes Startup Hub Poland.

 


 

O programie MassChallenge. MassChallenge to jeden z najbardziej wypływowych akceleratorów na świecie. MassChallenge zapewnia kompleksowe wsparcie najlepszym, starannie wyselekcjonowanym startupom, w przekuciu najbardziej ambitnych pomysłów w sprawnie funkcjonujące i rozwijające się biznesy. Dzięki siatce ponad 1000 mentorów i ekspertów biznesowych, ponad 100 partnerów korporacyjnych oraz biurom wpięciu kluczowych ekosystemach startupów, MassChallenge zapewnia swoim podopiecznym dostęp do globalnych rynków, know-how i możliwość współpracy z najlepszymi – zwiększając tym samym trzykrotnie szanse startupu na zdobycie inwestora (jak wynika z badań przeprowadzonych na MIT). Do tej pory 1,211absolwentów MassChallenge zdobyło ponad 2 miliardy dolarów finansowania, wygenerowało około 900 milionów dolarów przychodów i utworzyło ponad 65 000 nowych miejsc pracy.

 

O Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej. Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej jest dynamicznie rozwijającą się organizacją, pomagającą korporacjom i dużym przedsiębiorstwom współpracować z innowacyjnymi startupami technologicznymi.Jako operator  akceleratora MITEnterprise Forum Poland, licencjonowanego przez Massachusetts Institute of Technology (MIT), oraz partner międzynarodowego programu akceleracji MassChallenge, stanowimy jeden z unikalnych na polskim rynku podmiotów oferujących efektywne i pełne przygotowanie korporacji do modelu innowacji opartego o współpracę ze startupami.

 

O Startup Hub Poland. Startup Hub Poland (SHP) jest fundacją non-for-profit powołaną w 2012 roku w celu tworzenia międzynarodowego środowiska specjalistów, wynalazców i pionierów innowacyjnego biznesu w Polsce.Fundacja tworzy warunki dla największych talentów inżynieryjnych i biznesowych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej do zbudowania silnego teamu, weryfikacji założeń biznesowych i technologicznych, by inspirujące projekty przekształcać w dobrze zorganizowane przedsiębiorstwa walczące o globalne rynki.

 


dodano: 2017-08-08 09:44:44