Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Startupy z dofinansowaniem na rozwój

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości umożliwia rozwój startupom. Obecnie w ramach Programów akceleracyjnych, Poland Prize czy Elektro ScaleUp swoje innowacyjne pomysły rozwija ponad 40 najbardziej obiecujących młodych spółek technologicznych, ale nabory nadal trwają. Wartość dofinansowania wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych, a młode spółki technologiczne mogą liczyć na rozwój pod skrzydłami dużych renomowanych partnerów.

Programy akceleracyjne opierające się na tzw. Scale Up prowadzone są przez 10 operatorów, których zadaniem jest przyspieszenie rozwoju polskich startupów poprzez m.in. doprowadzenie do etapu testowania ich rozwiązania w dużych spółkach, a przy tym zwiększenie skali działalności. Cała kwota przeznaczona na realizację w ramach programów wynosi 130 mln złotych, z których docelowo skorzysta przynajmniej 400 startupów. Maksymalne dofinansowanie pojedynczego wniosku może wynieść do 250 tys. złotych i dopuszcza brak wkładu własnego. Środki mogą zostać przeznaczone na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia oraz na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych. Grant rozliczany jest w oparciu o kamienie milowe, wyznaczane przez akceleratory.

Szczegóły dotyczące poszczególnych konkursów w ramach programów akceleracyjnych.


Electro ScaleUp
to konkurs nastawiony na rozwój start-upów w branży elektromobilności. Jego celem jest zapewnienie wsparcia dla dynamicznego rozwoju start-upów w branży elektromobilności i pomoc w zdobyciu pierwszego/przełomowego zlecenia. Niewątpliwym atutem dla przedsiębiorców jest możliwość zyskania indywidualnej opieki ekspertów z techBrainers, fundusz Larg, Synerise i dużych przedsiębiorstw: TAURON, PKN ORLEN, Carrefour czy Siemens.

Nabór wniosków rozpocznie się 1 sierpnia 2019 roku i potrwa miesiąc. W ramach pojedynczego wniosku można uzyskać maksymalnie 550 tys. złotych i nawet do 100% kosztów kwalifikowanych projektu, co oznacza, że nie jest wymagany wkład własny. Środki można przeznaczyć na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia oraz zakup usług prawnych, księgowych i doradczych. Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów wynosi 10 mln złotych.

W ramach pilotażowego naboru, 23 pionierskie technologie dla elektromobilności będą miały szanse na wdrożenie. Wśród zakwalifikowanych znalazły się takie startupy jak Elmodis, który rozwinie przemysłowy internet rzeczy w infrastrukturze ładowania pojazdów elektrycznych; Fleetnet - rozbuduje oprogramowanie do bezobsługowego wynajmu samochodów elektrycznych. Do zarządzania mocą w stacjach ładowania posłuży natomiast system tworzony przez Enelion. MC2 Energy oraz FlexiDao pracują natomiast nad wykorzystaniem w elektromobilności blockchainu. Do kolejnej rundy trafił też startup Duellera, który chce stworzyć pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie system długoterminowego wynajmu rowerów elektrycznych dla konsumentów indywidualnych i podmiotów grupowych, w tym samorządów. Scentralizowany system ładowania baterii do rowerów elektrycznych stworzy natomiast BatteryCab.

Szczegóły dotyczące konkursu.

Poland Prize  to wsparcie skierowane do zagranicznych startupów zainteresowanych rozpoczęciem działalności w Polsce. Jego celem jest zachęcenie zagranicznych startupów do prowadzenia biznesu w Polsce m.in. dzięki dofinansowaniu rozpoczęcia działalności i włączenia w polski ekosystem. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 250 tys. złotych i również może stanowić 100% kosztów kwalifikowanych bez wkładu własnego. Start-upy mogą zgłaszać się do Poland Prize za pośrednictwem 6 operatorów wyspecjalizowanych w różnych branżach. Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem formularzy dostępnych na ich stronach internetowych. W tej chwili w ramach Poland Prize swój biznes w Polsce rozpoczęły 24 zagraniczne startupy.

Dofinansowanie można przeznaczyć na usługi prawne, księgowe i doradcze oraz rozwój produktu i wynagrodzenia dla osób zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Aktualnie trwające nabory kończą się w terminach od maja do sierpnia i już przyciągnęły zainteresowanie ponad tysiąca startupów z prawie 50 krajów z całego świata – od Chin po Chile. Poland Prize jest częścią programu Start in Poland, który tworzy w Polsce warunki do rozwoju startupów – od fazy inkubacji, przez rozwój, po ekspansję międzynarodową. Każdy z operatorów prowadzi w ramach Poland Prize niezależny program, specjalizując się w wybranych rynkach. Główny nacisk kładziony jest na branżach takich jak fntech, IT/ICT, data science, przemysł 4.0, biotechnologia, technologie medyczne oraz budownictwo, logistyka czy transport.

Każdy uczestnik programu ma zapewniony tzw. soft landing, czyli wsparcie pomostowe dla zespołów startupowych do momentu uzyskania możliwości otrzymania przez nie grantu. Osiedlaniu się twórców nowatorskich firm w Polsce pomoże tzw. dedykowana ścieżka wizowa oraz indywidualny opiekun, który wesprze cudzoziemca (językowo i merytorycznie) w codziennych wyzwaniach – zarówno tych związanych z pobytem w nowym kraju, jak i tych związanych z założeniem działalności gospodarczej, w kontaktach z urzędami czy bankami.

Źródło: PARP. Szczegóły dotyczące naboru.dodano: 2019-04-29 07:08:39