Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Skyway po raz dziewiąty

Bella Skyway Festival – jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Toruniu – od 22 sierpnia rozświetla ulice Starego Miasta. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie. Dziewiątą edycję Bella Skyway Festival charakteryzować będzie innowacyjne połączenie wody i światła, przypominające o kluczowych odkryciach naukowych.Artyści pokażą różne ścieżki światła nawiązującego dialog z wodą. Światło, źródło wszelkiego życia
– na najbardziej podstawowym poziomie w procesie fotosyntezy, ale również w mitach religijnych – jest dostrzegane w związku z powierzchniami, na które pada.

To wszystko będzie można zobaczyć na szesnastu instalacjach rozmieszczonych w centrum Torunia, w tym na fasadzie budynku urzędu marszałkowskiego, gdzie portugalska grupa Ocubo zaprezentuje mapping trójwymiarowy, który zostanie zrealizowany w technologii widzenia stereoskopowego, a widzowie zobaczą go w okularach 3D. Wśród innych instalacji warto wymienić 200 metrowy projekt pełen różnokolorowych świateł na ulicy Szerokiej, przygotowany przez Włochów z grupy Marianolight (na zdjęciu) czy „Water Concept Factory”, animowaną historię fabryki baniek mydlanych z wykorzystaniem światła i wody na przystaniu AZS.

Wydarzeniu towarzyszyć będą między innymi warsztaty fotograficzne, świetlna rowerowa masa krytyczna i spektakl „Pieśń Bugajów”.

Festiwal Bella Skyway jest certyfikowany mianem „EFFE Label 2017–2018”, zrzeszenia festiwali europejskich, zwycięzcą w kategorii „najlepsza promocja wydarzeń kulturalnych” oraz zwycięzcą tytułu najlepszego filmu w kategorii „promocja wydarzeń kulturalnych” 11. Festiwalu FilmAT w 2016 roku, najlepszym wydarzeniem kulturalnym lata 2015 roku w konkursie „Brief for Poland”, laureatem Certyfikatu oraz Certyfikatu Internautów Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Polski 2014 roku.

Więcej informacji na stronie festiwalowej. Organizatorem wydarzenia jest Toruńska Agenda Kulturalna.


Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego


dodano: 2017-08-23 08:17:21