Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rynek maszyn i urządzeń kołem zamachowym leasingu

Według danych Związku Polskiego Leasingu po 3 kwartale 2017 rynek polskiej branży leasingowej w sektorze Maszyn i Urządzeń, w tym IT,  w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku, wzrósł o 19,4%, finansując aktywa o wartości 13,3 mld zł. Dobre prognozy oraz planowane inwestycje infrastrukturalne współfinansowane z dotacji Unii Europejskiej w branży drogowej oraz kolejowej też wpłyną na dalsze zwiększenie zapotrzebowania finansowego.

– Ten segment rynku jest najbardziej dynamicznym obszarem z najwyższymi wzrostami, dzięki dużemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych przedsiębiorstw, popytowi krajowemu napędzanemu głównie niskimi stopami procentowymi, stabilnemu kursowi Euro oraz stabilnej gospodarce – mówi Piotr Klimczak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń Mobilnych PKO Leasing. – W IV Q 2017 oczekujemy wyraźnego przyśpieszenia inwestycji zarówno firm jak i projektów publicznych. Dobre wskaźniki makroekonomiczne, m.in. inwestycje 6,2% czy produkcja przemysłowa 4,6% są szansą na rozwój współpracy z dostawcami maszyn do przemysłu z branży drzewnej i metalowej oraz rozwój współpracy z dostawcami maszyn i urządzeń do produkcji tworzyw sztucznych – dodaje Piotr Klimczak.

Najdynamiczniej rozwijającymi się obszarami w portfelu maszyn i urządzeń PKO Leasing są sprzęt gastronomiczny, z dynamiką na poziomie 420%, oprogramowanie IT 79%, maszyny do przemysłu spożywczego 61,7% czy wózki widłowe 27,5%. Oprócz specjalnej oferty dla przedsiębiorców, zmieniło się również postrzeganie leasingu jako formy finansowania wyłącznie pojazdów, wpłynęła na zwiększenie popularności finansowania polskich przedsiębiorstw i ich niestandardowych potrzeb biznesowych. Nowe partnerstwo z Comarch dało możliwość uzyskania szybkiego finansowania urządzeń IT i oprogramowania ERP już od wartości 2000 zł netto. 

PKO Leasing, lider rynku leasingu w Polsce sfinansował ok 1,4 mld zł aktywów, oferując specjalną ofertę leasingu dla przedsiębiorców z segmentu MŚP. Klienci, zarówno startupy jak i firmy z dłuższym doświadczeniem na rynku, oceniane są w ramach uproszczonej procedury, która znacznie skraca czas procesowania transakcji. Warunkiem jest zakup sprzętu u autoryzowanego dostawcy. Dzięki leasingowi przedsiębiorca może szybko wprowadzić zakup w koszty firmy, każda rata jest w całości kosztem uzyskania przychodu, dodatkowo od każdej faktury można odpisać cały VAT.

Źródło: PKO Leasing


dodano: 2017-11-09 07:29:37