Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Ruszył jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy


– Państwa obecność tutaj dowodzi, że Europejski Kongres Gospodarczy realizuje autentyczną potrzebę otwartej debaty. W 10 edycji bierze udział ponad 11 tys. uczestników, a w wydarzeniu startupowym 2,5 tys. gości. Jak widać nadal chcemy i umiemy ze sobą rozmawiać
– powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, otwierając dziesiątą już edycję katowickiej imprezy. W tym roku będzie ona obejmowała 150 sesji i debat. Uczestnicy Kongresu będą rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej, stosunkach gospodarczych między Europą a światem, a także o tym, co określa naszą przyszłość w dobie cyfrowej transformacji. Wojciech Kuśpik zwrócił również uwagę na tematykę ochrony klimatu, dla której kulminacyjnym momentem w 2018 roku będzie organizowanym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach grudniowy szczyt klimatyczny COP24.

Marcin Krupa, prezydent Katowic, nawiązał do swojego ubiegłorocznego powitania gości na Kongresie. – Na Śląsku słowa się dotrzymuje. Dziś witam państwa już w dwumilionowej metropolii, której dynamicznym sercem są Katowice – powiedział Marcin Krupa, zwracając uwagę, że w międzyczasie powstała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dodał, że metropolia to 240 tys. przedsiębiorstw i 100 tys. studentów 28 uczelni. – Aglomeracja braku mocy przekształciła się w metropolię możliwości – oznajmił Kazimierz Karolczak.

Z kolei Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, podkreślił wagę samorządów i zauważył, że powstanie metropolii powoduje, że region stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do inwestowania. – Samorząd wytycza kierunki i zadania. Wsłuchujemy się w każde słowo padające podczas paneli i staramy się wykorzystywać tą wiedzę, by poprawiać jakość życia w regionie – zadeklarował Wojciech Saługa.Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Kuśpik, Marcin Krupa, Kazimierz Karolczak, Wojciech Saługa, Jarosław Wieczorek. Fot. PTWP

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zauważył, że w ciągu 10 lat transformacji kraju i województwa, a także samego miasta Katowice, wypracowano wiele modeli rozwoju polskiej i śląskiej gospodarki. – Należy do nich Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego, a obecnie dokładamy do tego ogromny program dla Śląska, w ramach którego zainwestujemy tu w najbliższych latach ponad 40 mld złotych – powiedział Jarosław Wieczorek.

Źródło: PTWP


dodano: 2018-05-15 06:27:18