Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rozwój Studiów Polskich w Cambridge

Ośrodek Studiów Polskich na Uniwersytecie w Cambridge, uruchomiony w 2014 roku dzięki inicjatywie i wsparciu finansowemu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, otrzymał dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i ma zapewnione dalsze funkcjonowanie. 14 lipca, zostało podpisane porozumienie w tej sprawie między Uniwersytetem Warszawskim – koordynatorem przedsięwzięcia – a Uniwersytetem w Cambridge.


Porozumienie w tej sprawie podpisali prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes FNP, prof. Leszek Borysiewicz, rektor Uniwersytetu w Cambridge i prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

Porozumienie pozwoli na dalszy rozwój programu studiów polonoznawczych na Uniwersytecie w Cambridge. Nowy program będzie opierał się na sukcesie czteroletniego programu pilotażowego studiów polskich w Cambridge kierowanego przez dr. Stanleya Billa, specjalistę w dziedzinie literatury i kultury polskiej. Studia polskie, uruchomione w 2014 roku dzięki wsparciu finansowemu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, oferują możliwość studiowania języka, literatury, sztuki i kultury Polski z uwzględnieniem zagadnień społecznych i politycznych.

– Absolwenci Studiów Polskich będą znali język polski, będą mieli szeroką wiedzę o polskiej kulturze i historii – także epok dawnych. Takich osób bardzo nam teraz brakuje – mówi prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes FNP.Na zdjęciu od lewej: prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes FNP, prof. Robert Sucharski, dziekan Wydziału „Artes Liberales” UW, prof. Leszek Borysiewicz, rektor (vice-chancellor) Uniwersytetu w Cambridge, prof. Marcin Pałys, rektor UW i dr hab. Maciej Duszczyk, prorektor UW ds. naukowych podczas uroczystości podpisania porozumienia.

– Kontynuacja funkcjonowania Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge jest szansą dla obu stron na rozwój współpracy w zakresie nauczania i badań. Określenie form tej współpracy będzie jednym z zadań Advisory Board, w skład której wejdą przedstawiciele Uniwersytetu w Cambridge, Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – powiedział dr hab. Maciej Duszczyk, prorektor UW ds. naukowych.


Studia polskie w Cambridge są drugą po ośrodku na Uniwersytecie Columbia inicjatywą Fundacji związaną z tworzeniem katedr polonoznawczych na prestiżowych uczelniach zagranicznych. Dzięki staraniom Fundacji ośrodek ma zapewnione dalsze funkcjonowanie – MNiSW przekazało Uniwersytetowi w Cambridge środki na kapitał żelazny w wysokości 15 mln złotych i uczyniło Uniwersytet Warszawski partnerem ośrodka.

– Cieszymy się, że wzmocnimy relacje z naszymi kolegami z Polski, co nie tylko ma strategiczne znaczenie dla Uniwersytetu w Cambridge, lecz także dla tego momentu w dziejach Europy
– podkreślił prof. Martin Millett, dyrektor School of Arts and Humanities Uniwersytetu w Cambridge.


Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. • Więcej o ośrodku w CambridgePobierz bezpłatną polsko-angielską broszurę o ośrodku w Cambridge.


dodano: 2017-07-17 06:49:43