Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rosną zaległości płatnicze Polaków

Od końca czerwca zaległe zobowiązania Polaków wzrosły o 3% i na koniec września osiągnęły poziom 37,03 miliarda złotych. Średni odsetek zalegających z płatnościami dla całej Polski wynosi 5,8% - informuje firma BIG InfoMonitor. 

Z jej 21. edycji Raportu InfoDług wynika, że łączna liczba klientów podwyższonego ryzyka, czyli niespłacających terminowo zadłużenia wyniosła na koniec września br. 2 215 356 osób. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zwiększyła się ona o 21 426 osób, tj. o blisko 9% i jest to najniższy przyrost od ponad dziewięciu lat. W porównaniu z końcem czerwca oznacza to wzrost o 0,9 proc.

Średnia kwota zobowiązań przypadająca na jednego dłużnika wzrosła o 268 zł do 16 715 złotych. Co znaczy, że w zaledwie trzy miesiące zadłużenie wzrosło o 2%. A ogólna kwota zadłużenia powiększyła się w tym czasie o 950 milionów złotych.

Najwyższą łączną kwotę zadłużenia odnotowano na Śląsku, ponad 7,4 miliarda złotych. Najniższą w Świętokrzyskiem, gdzie suma zaległości to niespełna 570 milionów złotych. A zaległości największego dłużnika, mieszkańca Mazowsza, wzrosły od czerwca o 1,7 miliona złotych i na koniec września wyniosły ponad 101 milionów złotych.

Ale, jak mówi Marcin Ledworowski, wiceprezes BIG InfoMonitor S.A. - „Wbrew częstym opiniom, większość zaległych płatności stanowią stosunkowo niewielkie kwoty. Aż 62% łącznej kwoty przeterminowanych płatności to długi o wartości mniejszej niż 5 tysięcy złotych. Dla niektórych jest to istotna kwota w odniesieniu do zarobków, ale znaczna część dłużników przy zwiększonej dyscyplinie budżetu domowego i sukcesywnej spłacie powinna sobie z takim zadłużeniem poradzić.”


Źródło: Raport InfoDług, Październik 2012, 21. edycja - firmy BIG InfoMonitor.

dodano: 2012-10-11 14:20:43