Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rosną oszczędności Polaków

Rocznie oszczędności Polaków rosną średnio o 10 proc. Wprawdzie ze względu na ostatnio niskie stopy procentowe spada zainteresowanie lokatami, to rośnie rynkiem kapitałowym – głównie funduszami inwestycyjnymi. W ciągu ostatniego roku wzrost środków w funduszach wyniósł 14 mld zł.

Mimo mniej korzystnego oprocentowania lokat wcale skłonność do oszczędzania nie maleje. Są bowiem na rynku depozyty, które zapewniają ok. 4-procentową stopę zwrotu bez utraty odsetek. Taka oferta zadowala obecnie 45 proc. oszczędzających, tyle bowiem oszczędności jest lokowane właśnie w depozytach bankowych.

Natomiast decyzję o lokowaniu środków na funduszach inwestycyjnych może zburzyć zamieszanie związane z OFE i tym samym spokój na giełdzie.


 – Poza tym polska giełda, porównując inne rynki kapitałowe, rosła jednak trochę wolniej niż nawet rynek niemiecki, więc gdy wyklaruje się sytuacja wokół OFE, polski rynek kapitałowy może być bardzo dobrym miejscem do lokowania środków. To rozstrzygnie się już we wrześniu – mówi Piotr Grzybczak.dodano: 2013-09-06 11:30:46