Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Rekordowy przyrost inwestycji w małym oknie


Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało najnowsze dane dotyczące wdrażania Planu Junckera w Polsce. Drugi kwartał 2018 roku był rekordowy jeśli chodzi o liczbę nowych inwestycji małych i średnich firm. Przybyło też 5 dużych inwestycji. Według najnowszych danych ministerstwa z tak zwanego „małego okna” skorzystało do tej pory 12 726 przedsiębiorców z Polski. Monitoring prowadzony jest kwartalnie, więc są to dane z końca czerwca 2018 roku.


– To największy przyrost kwartalny od początku wdrażania Planu Junckera w Polsce, czyli od czerwca 2015 r. Na koniec marca 2018 r. mieliśmy nieco ponad 10,5 tysiąca inwestycji małych i średnich firm. Przez trzy miesiące przybyło prawie 2,2 tysiąca takich inwestycji – poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.


Zdaniem ministra te dane dają powody do optymizmu jeśli chodzi o rosnący udział funduszy zwrotnych w ramach środków unijnych.

– Rola dotacji maleje w każdym kolejnym budżecie unijnym. Plan Junckera jest więc papierkiem lakmusowym, który pokazuje nam, że polscy przedsiębiorcy są do tego przygotowani – ocenił Kwieciński.

Według danych Komisji Europejskiej z czerwca tego roku, dzięki Planowi Junckera w Polsce zostaną uruchomione inwestycje małych i średnich firm na kwotę 13 miliardów złotych. Dzięki tej wartości Polska zajmuje siódmą pozycję w Unii Europejskiej w tzw. „małym oknie” Planu Junckera.

„Małe okno” to pieniądze na inwestycje małych i średnich firm oraz tak zwanych spółek o średniej kapitalizacji (zatrudniających do 3000 pracowników). Dzielone są przez krajowe banki i instytucje finansowe, na podstawie porozumień z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. W Polsce są to w tej chwili: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Leasing SA, POLFUND Fundusz Poręczeń Kredytowych SA, CVI Dom Maklerski, Nest Bank SA, Bank Pekao SA Jesienią do tego grona dołączą kolejne instytucje.

Duże okno: przybyło 5 inwestycji


Tak zwane „duże okno” to fundusze dla dużych inwestycji infrastrukturalnych o wartości ponad 100 milionów złotych i innowacyjnych projektów wartych więcej niż 30 milionów złotych. W naszym kraju z funduszy „dużego okna” finansowane są inwestycje rządowe, w tym głównie spółek skarbu państwa, samorządowe i prywatnych przedsiębiorstw. Pieniądze przyznaje bezpośrednio Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

W lipcu EBI zatwierdził 5 nowych polskich projektów, co oznacza, że liczba zatwierdzonych inwestycji wzrosła z 29 do 34. 8 z nich to przedsięwzięcia rządowe, 10 – samorządowe i 16 – prywatne.

Nowe projekty zatwierdzone przez EBI to:
  • „Program Rewitalizacji Wałbrzycha”, promotor: Miasto Wałbrzych, szacunkowa wartość całkowita projektu: 245 mln zł, ok. 120 mln zł wsparcia z Planu Junckera;
  • „Rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucji energii elektrycznej”, promotor: TAURON Polska Energia SA. Szacunkowa wartość całkowita projektu: 1,7 mld zł, ok. 748 mln zł wsparcia z Planu Junckera;
  • „Zwiększenie efektywności energetycznej i cieplnej w Opolu”, promotor: Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA. Szacunkowa wartość całkowita projektu: 256 mln zł, ok. 120 mln zł wsparcia z Planu Junckera;
  • projekt dotyczący finansowanie MŚP i spółek średniej kapitalizacji, dane dotyczące projektu są poufne;
  • projekt dotyczący rozwoju regionalnego, dane dotyczące projektu są poufne.
Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju


dodano: 2018-08-23 07:09:41