Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP


PIAP SCOUT mały robot do rozpoznania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków nominowany do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 w kategorii PRODUKT

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie został utworzony w 1965 roku, jako państwowy instytut naukowy. Obecnie jest czołowym instytutem badawczym realizującym działania badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe w obszarach robotyki, automatyki, systemów wizyjnych i pomiarowych.
    Od ponad 10 lat rozwija działalność innowacyjną w obszarze zastosowań robotyki mobilnej i teleoperacji na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Wśród czołowych produktów Instytutu znajdują się roboty mobilne do zastosowań specjalnych, na potrzeby służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i utrzymanie porządku (Policja, Wojsko Polskie, BOR).
    W Instytucie projektuje się i wykonuje zaawansowane technologicznie układy elektroniczne i mechaniczne, przeznaczone do zastosowań militarnych i policyjnych. Zakres realizacji obejmuje: • konstrukcje robotów o bardzo wysokiej mobilności • interfejsy człowiek-maszyna oraz maszyna-maszyna • systemy transmisji danych, w tym łączność satelitarna • teleoperacja i systemy sterowania • rozpoznanie otoczenia • manipulacja i chwytanie • autonomia działania • dedykowane systemy przetwarzania i analizy danych.
    Wato dodać, że Instytut, jako jedyny w Polsce produkuje najwyższej jakości roboty mobilne do zastosowań specjalnych. Pierwszym był opracowany w 1999 r. prototyp robota INSPECTOR.  Obecnie oferuje rodzinę 5 robotów do zastosowań C-IED i rozpoznania. W tym PIAP SCOUT – mały robot do rozpoznania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków. Najnowszym jest Taktyczny Robot Miotany TRM.
    Poza działalnością na rzecz rodzimych partnerów Instytut bierze czynny udział w europejskich projektach badawczych od 3 Programu Ramowego UE. Pierwszy projekt zrealizowano w latach 1993-1995. Obecnie w PIAP koordynowanych i realizowanych jest około 20 międzynarodowych projektów badawczych. Oprócz udziału w programach ramowych UE, PIAP prowadzi także intensywną współpracę naukową oraz techniczną w ramach NATO, EDA, ESA oraz z ośrodkami w USA i Izraelu.
    Ponadto Instytut podejmuje działania służące upowszechnianiu i promocji nauki i techniki. Jest między innymi organizatorem corocznej Konferencji Naukowo-Technicznej AUTOMATION Automatyzacja Nowości i Perspektywy. www.piap.pl


dodano: 2012-12-11 13:25:00