Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Proinvestors 2018

Co nas może czekać w gospodarce, gdzie szukać inspiracji i motywacji, jak tworzyć innowacje? Konferencja „Proinvestors 2018 – Trendy, innowacje oraz inspiracje w biznesie” ściągnęła do Szczecina blisko 200 przedsiębiorców, którzy chcieli się uczyć i czerpać pasję od najlepszych. Przedsiębiorców, którzy chcą sięgać jeszcze dalej i jeszcze wyżej. Marszałek Olgierd Geblewicz przekonywał, że naszym największym atutem są ludzie i ich pomysły, w które trzeba inwestować.– Proste formy promowania regionu się kończą. Proinvestors daje nam możliwość twórczego rozwijania regionalnej gospodarki. Naszym największym potencjałem są ludzie i ich pomysły – tymi słowami rozpoczął konferencję marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dziś już nikt nie ukrywa i nie zaprzecza, że olbrzymi wpływ na gospodarkę ma Unia Europejska i podejmowane tam decyzje. W Brukseli tworzona jest zdecydowana większość obowiązującego w Polsce prawa, a kształtowane przez nią strategie i wizje oddziałują na rodzimych przedsiębiorców. Jak będą wyglądały przyszłe środki na rozwój gospodarki i tworzenie innowacji, jak zmieniać system podatkowy, co czeka e-usługi? To jedne z ważniejszych pytań jakie stawiają sobie przedsiębiorcy w perspektywie najbliższych miesięcy i lat. Odpowiedzi na część z tych trendów przybliżyli marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i ekonomista Andrzej Rzońca.

– W mojej ocenie pieniędzy dla przedsiębiorców nie będzie mniej, ale będą w innych miejscach jak np. w unijnym programie Horyzont 2020. Sporym zagrożeniem jest jednak Brexit. Od roku jako regiony mówimy, że warto solidarnie pokryć tą stratę  po wyjściu Wielkiej Brytanii. A chodzi o przynajmniej 9 mld euro. To nam się opłaci. Jednak rząd dopiero teraz to zadeklarował. Niemcy są za, ale inne kraje mówią nie. Kosztem Polityki Spójności i wsparcia dla rolnictwa, zyskają tworzona właśnie Polityka Obronna i Polityka Imigracyjna. Jest bardzo późno, ale niech rząd walczy. – wyjaśniał Geblewicz.

Rozmówcy nie mieli cienia wątpliwości, że to właśnie wspominany Brexit będzie miał olbrzymi wpływ na europejską gospodarkę.

– Kryzys związany z Brexitem odczują głównie Brytyjczycy, ale i nas on nie ominie. Możemy go jednak wykorzystać. Niemcy oficjalnie się smucą, ale promują Frankfurt jako centrum biznesowe Unii. Kolejne instytucje przenoszą się z Londynu do Paryża czy Amsterdamu. Musimy szukać rozwiązań, które ograniczą koszty wyjścia Wielkiej Brytanii. Jesteśmy znaczącą uzależnieni od eksportu i to może w nas uderzyć  – mówił z kolei Andrzej Rzońca.

Wydarzenie było swoistym know-how zarówno dla stawiających pierwsze kroki w biznesie, ale i dla tych, którzy stale trzymaj rękę na gospodarczym pulsie. Jak odnieść sukces w branży IT, handlu internetowym, usługach związanych z nowymi technologiami? Takie osoby jak Paweł Fornalski (IAI-Shop.com) Tytus Gołas (Tidio), Marcin Galicki (wspieram.to) czy Paweł Finkielman (NCDC) opowiedzieli o tym jak i na Pomorzu Zachodnim tworzą się świetne pomysły i powstają nowoczesny firmy, które podbijają Polskę i Europę.

Podczas konferencji nie zabrakło również opowieści o tym w jakim stopniu determinacja i pasja wpływają na sukces w biznesie. Iwona Niemczewska (restauracja Z drugiej strony lustra), Sylwia Majewska (Profi Biznes) udowodniły, że na Pomorzu Zachodnim nie brakuje kobiet, które napędzają gospodarkę. Swoim doświadczeniem biznesowym podzielił się Robert Król (Multi Projekt), a Marcin Balsewicz (bValue) i Wojciech Faszczewski (Coloplast) wyjaśniali jak inwestować w startupy. Konferencja była także okazją do zdobycia wiedzy o zmieniających się przepisach prawnych, które przybliżyli Bartosz Dąbrowski i Paweł Tański (Kancelaria SDO). Z kolei Robert Michalski (ZARR) i Andrzej Najda (Najda Consulting) opowiedzieli jak sfinansować pomysł na własny biznes.

Ważnym elementem Proinvestors 2018 były inspirujące wystąpienia twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka, a także mistrzyni świata w boksie Iwony Guzowskiej.

Proinvestors 2018 to kontynuacja idei, która zrodziła się z inicjatywy firm oraz instytucji zajmujących się obsługą biznesu na poziomie regionu, miast i gmin Pomorza Zachodniego. Grupa dąży do wyznaczania jak najwyższych standardów w obsłudze inwestorów. Udział w konferencji był bezpłatny, wystarczyło być żądnym wiedzy przedsiębiorcą.


Źródło: UMWZ / Marek Mucha


dodano: 2018-03-26 07:33:26