Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej


Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę (22 lutego br.) przygotowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa trafiła do parlamentu 1 sierpnia ubiegłego roku. Sejm przyjął ją 26 stycznia. Nowela zakłada, że tworząc prawo będzie się badać wpływ przepisów na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Uroczystość podpisania noweli odbyła się w Raszynie pod Warszawą w firmie Walform.Prezydent Andrzej Duda powiedział, że bardzo się cieszy, iż mógł wystąpić z inicjatywą w tej sprawie. Dodał, że ustawa powstała, by chronić interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak mówił prezydent, w Polsce 99,8 proc. ogółu wszystkich przedsiębiorstw stanowią właśnie te mikro, małe i średnie firmy.

W noweli prezydent zaproponował, by wszystkie projekty aktów normatywnych, dotyczących praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorców oraz ich praw i obowiązków wobec organów administracji publicznej były badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Rezultat tych badań ma być obowiązkowym elementem uzasadnienia do projektu aktu.

Według prezydenta zarówno poziom skomplikowania przepisów podatkowych, jak i nadmiar obowiązków administracyjno-formalnych oddziałuje na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w znaczenie większym stopniu niż na przedsiębiorstwa duże. W związku z tym, uznaje się za "uzasadnione poczynienie szczególnych starań w celu dopasowania projektowanych przez prawodawcę regulacji do specyfiki funkcjonowania mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" – argumentował w uzasadnieniu prezydent.


Źródło: Prezydent.pl. Więcej: 1. Wystąpienie podczas uroczystości podpisania ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. 2. Projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej


dodano: 2017-02-23 08:59:39