Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Prezydent na inauguracji roku akademickiego w SGH

Polska jest wciąż krajem na dorobku; proszę o nastawienie na budowanie Rzeczypospolitej powiedział w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego w SGH. Przemówienie poprzedziło wręczenie przez prezydenta odznaczeń państwowych 25 zasłużonym pracownikom Szkoły Głównej Handlowej.Prezydent ocenił, że Polska jest dziś pod względem sytuacji gospodarczej w "znacznie lepszym" miejscu niż w 1989 r. – Państwo profesorowie dobrze pamiętają, ile wtedy zarabiało się w Polsce – w 1988, 89 roku – i jaka jest tego relacja, choćby do dolara, przeliczając dzisiejsze przeciętne wynagrodzenia w Polsce. PKB w naszym kraju w sposób niebywały wzrosło w ciągu tych prawie 30 lat – mówił Andrzej Duda.

Wciąż jednak zaznaczył "jest to troszeczkę ponad połowę z tego, co uzyskują te wielkie bogate kraje Europy Zachodniej, jesteśmy cały czas na dorobku". – I dlatego ta rola polskich ekonomistów, ta rola państwa, już dziś ekspertów, ale także młodych, którzy jeszcze uczą się na uczelni, a także absolwentów, którzy dzisiaj zarządzają w spółkach polskich – i tych, które są kapitałem polskim, i tych, które są kapitałem czy z kapitałem zagranicznym, jest niezwykle doniosła – podkreślił prezydent.Prezydent podkreślił, że SGH jest pionierem w Polsce jeśli chodzi o nauki ekonomiczne, a także ma piękną tradycję wpisaną w polską niepodległość, odbudowę państwa polskiego i kształtowanie polskiego ustroju gospodarczego.
 
Prezydent przypomniał, że SGH, założona w 1906 r. jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, zrodziła się z pozytywistycznych pobudek. – To było dążenie do tego, by pod zaborami, gdy nie było Polski, dla polskiej młodzieży stworzyć warunki do tego, by mogła przygotowywać się do odgrywania istotnej roli na rynku gospodarczym powiedział prezydent.

Wykład inauguracyjny pt. „Bezpieczeństwo żywności wyzwaniem zglobalizowanej gospodarki” wygłosi dr hab. Stanisław Kowalczyk, prof. SGH z Instytutu Rynków i Konkurencji Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.


Fot. Maciej Biedrzycki / KPRPdodano: 2017-10-05 07:33:55