Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Praca fizyczna i produkcyjna – najlepszy rok dla poszukujących zatrudnienia?

Pracownicy fizyczni królują w rankingach najbardziej poszukiwanych na rynku. Na OLX Praca liczba ofert notuje w tym roku rekordowe wzrosty dla kategorii: transport i spedycja, produkcja, sprzedaż i obsługa klienta, budowa i remonty. Trendu świadomi są sami Polacy, którzy – zapytani w ogólnopolskim badaniu – wskazują m.in. pracowników budowlanych i produkcyjnych jako bardziej poszukiwanych od lekarzy czy specjalistów IT. Ale jednocześnie nie wierzą, że za popytem rynku idą benefity dla pracowników, o których biją się dziś pracodawcy. Jak jest w praktyce?

Most wanted na rynku pracy

Cztery pierwsze miejsca w rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce dotyczą pracy fizycznej. Są to: sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów, robotnicy budowlani w wykończeniówce (źródło danych: GUS). Na liście zawodów deficytowych, gdzie realnie brakuje kandydatów do pracy, 2 na 3 pozycje to praca fizyczna lub produkcyjna. Przykładowo, niedobór kierowców, pracowników magazynowych i budowlanych dotyczy od 75 do 100% obszaru całego kraju (źródło: Barometr Zawodów).

– Wysokie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych bezpośrednio wpłynęło na rekordowy przyrost ofert, jaki obserwujemy w tym roku w kluczowych dla rynku kategoriach – mówi Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX. – Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25% więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33% więcej porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21% na przestrzeni kilku lat oraz 30% w porównaniu do ubiegłego roku, a dalej – niemal na równi – sprzedaż i obsługa klienta.

W porównaniu do ubiegłego roku, na OLX mocno wzrosła także liczba ofert w kategoriach prace magazynowe (24%), budowa/remonty (19%), kasjer i pracownik sklepu (16%).

– Trendem, który ma charakter globalny, jest rosnąca rola usług pośredniczących, zwłaszcza związanych z cyklem życia produktu, w coraz większej liczbie transakcji (B2B i B2C). Obserwujemy zmianę modelu zakupowego, w którym coraz więcej kupujemy, więc potrzeba nam analogicznie coraz więcej magazynierów, kurierów czy kasjerów – komentuje zmiany Kinga Makowska, współzałożycielka agencji HRrebels.

Czy jednak rekordowy popyt na pracowników fizycznych i produkcyjnych przekłada się na chęć podejmowania pracy?

Polacy dostrzegają ewolucję pracy fizycznej

OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy świetnie zdają sobie sprawę z wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega. Zdaniem Polaków, w szczególności pracownicy produkcyjni i remontowo-budowlani są teraz bardziej poszukiwani niż lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT czy prawnicy.

Polacy mają również generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90% osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy.

Badani w większości są również przekonani o tym, że praca fizyczna w kluczowych obecnie dla rynku zawodach przeszła ewolucję. Największe zmiany dotyczą ich zdaniem pracy w spedycji i logistyce – 92% Polaków uważa, że 10 lat temu praca w tym sektorze wyglądała zupełnie inaczej. Kolejne miejsca to: sprzedaż i obsługa klienta (85,6%), transport/kurierzy (81,7%), produkcja (81,2%), obsługa magazynu (79%). Proporcjonalnie najmniejsze zmiany w specyfice pracy, w opinii badanych, dotyczą pracy w sklepie (71,9%) oraz na budowie i przy remontach (73,5%).

Ale nie wiedzą, że praca fizyczna to także benefity

Wiedza o tym, kto jest obecnie „most wanted” na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia Polaków o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o dobrym wynagrodzeniu i benefitach. Aż 42% osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi.

– Szkoda, gdyż oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży oraz transporcie. Dlatego to świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy i przebieranie w ofertach, których zdecydowanie nie brakuje – komentuje wyniki badania Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.

Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w topowych kategoriach dla pracy fizycznej i produkcyjnej to kolejno: ubezpieczenie na zdrowie/życie, prywatna opieka medyczna, jasny system premiowy, szkolenia, karta Multisport, zniżki/karta na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich.

Listę świadczeń pozapłacowych u największych pracodawców coraz częściej zaczynają uzupełniać również: pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy, paczki i bony okolicznościowe np. na święta, dofinansowanie wakacji, kursy językowe, wyprawki szkolne.


Źródła danych: badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, N=1002, Polacy 18+ pracujący zawodowo, wywiady CAWI, w dniach 21-24.08.2021 r.; dane własne OLX Praca; GUS „Zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników według zawodów w 2021 r.”; Barometr Zawodów.dodano: 2021-09-15 08:02:05