Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polskie Radio ogłosiło laureatów rankingu LUBIĘ, BO POLSKIE 2020

Spółki i firmy: PKN Orlen, CD Projekt Red i GovTech Polska oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu zostały laureatami IV Rankingu Gospodarczego Polskiego Radia LUBIĘ, BO POLSKIE 2020. W  tym roku docenione zostały również firmy najlepiej działające w czasie epidemii COVID-19, a wyniki ogłosił w piątek 27 listopada – podczas audycji „Winien i Ma” w radiowej Trójce – przewodniczący kapituły i Prezes PAP Wojciech Surmacz.Finał IV edycji ogólnopolskiego rankingu organizowanego przez Polskie Radio SA oraz Redakcje Gospodarcze Jedynki i Trójki Polskiego Radia odbył się – z oczywistych powodów – bez uroczystej gali wręczenia nagród. Niezmiennie jednak Polskie Radio – informując o konkursie i przedstawiając nominowane firmy i produkty – zachęcało słuchaczy do wspierania polskiej gospodarki poprzez świadome wybory konsumenckie.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, kapituła rankingu wyróżniła firmy, produkty i usługi w kilku wyraźnie sprecyzowanych kategoriach. W tym roku jednak skupiła się mocniej na tych producentach, którzy radzą sobie na rynku krajowym i  zagranicą w  tak trudnym – pandemicznym czasie. Laureatów tegorocznej edycji LUBIĘ, BO POLSKIE poznaliśmy 27 listopada w specjalnej audycji „Winien i  Ma” na antenie Programu 3 Polskiego Radia.

W kategorii NAJLEPSZA POLSKA USŁUGA 2020 pierwsze miejsce zajęła firma GovTech Polska za stworzenie Systemu #FakeHunter do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie. W tej kategorii nagradzane są firmy, które są pomysłodawcami i jednocześnie realizatorami nowoczesnych produktów usługowych. Drugie miejsce przypadło firmie ClickMeeting  sp. z  o.o.  za pionierskie usługi wideokonferencyjne (oprogramowanie w modelu SaaS), a trzecie Operatorowi Chmury Krajowej sp. z o.o. za Platformę Chmury Krajowej.

PRODUKTEM INNOWACYJNYM 2020 został pierwszy polski molekularny test wykrywający koronawirusa MediPAN COVID SARS – CoV-2. Stworzony został on przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. W tej kategorii nagradzane są firmy wprowadzające innowacyjne rozwiązania – produkt lub usługę, która w przełomowy sposób wpłynęła na zwiększenie konkurencyjności polskich firm na rynku krajowym lub za granicą. Kapituła nagrodziła drugim miejscem firmę StethoMe sp. z o.o. za inteligentny stetoskop StethoMe, a trzecie przypadło Carport Solar za wiaty fotowoltaiczne Carport.Solar.

Nagrodą POLSKA MARKA 2020 wyróżniane są firmy, które zbudowały silną rozpoznawalność swojej marki w Polsce lub na świecie. Pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło producentowi gier komputerowych CD Projekt Red (ma w swoim portfolio m.in. serię gier „Wiedźmin”/„The Witcher”); drugie – firmie spożywczej GETMOR Chrzanowskie Przysmaki. Trzeciego miejsca nie przyznano.

W nowej kategorii FIRMA NAJLEPIEJ DZIAŁAJĄCA W CZASIE EPIDEMII COVID-19 laureatem został koncern paliwowy PKN Orlen SA, drugie miejsce zajął Bank Gospodarstwa Krajowego, a trzecie – dostawca zakupów Frisco.pl. Nagroda ta wyróżnia firmy, które w tak trudnym otoczeniu potrafiły dostosować swoją działalność do wymogów „nowego rynku" lub skutecznie wspierały polską gospodarkę angażując się w działania ograniczające negatywne skutki pandemii.

Pierwsza edycja rankingu LUBIĘ, BO POLSKIE odbyła się w 2017 roku. Patronat nad rankingiem objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii i Ministerstwo Aktywów Państwowych.


Źródło: Polskie Radio SA. Więcej o rankingu na stronie PR.dodano: 2020-11-30 06:19:13