Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polscy fizycy w CERN obserwują rozpraszanie światła na świetle

Kolejnego ważnego odkrycia dokonali w dużej mierze polscy fizycy prowadzący badania w ramach eksperymentu ATLAS z wykorzystaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów (ang. Large Hadron Collider – LHC)  w CERN. Naukowcy zaobserwowali, po raz pierwszy na świecie, rozpraszanie światła na świetle, bardzo rzadki proces polegający na oddziaływaniu dwóch fotonów, czyli cząstek elementarnych światła.Opublikowany dzisiaj w prestiżowym czasopiśmie Nature Physics wynik potwierdza jedno z najstarszych przewidywań elektrodynamiki kwantowej (ang. QED). 

Odkrycia dokonał zespół w skład którego wchodzą badacze z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH (WFiIS AGH), fizycy z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (IFJ PAN), oraz naukowcy z Niemiec pracujący w ośrodku badawczym DESY w Hamburgu i Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji. Dużą rolę w przygotowaniach do eksperymentu odegrali również teoretycy, m.in. z IFJ PAN, którzy wyszli z pomysłem przeprowadzenia pomiaru na Wielkim Zderzaczu Hadronów.

– To przełomowy wynik – mówi Dan Tovey, koordynator fizyki Eksperymentu ATLAS. – Takie zjawisko jest niemożliwe w ramach klasycznej elektrodynamiki, dlatego ten wynik stanowi fenomenalny test naszego zrozumienia QED, czyli kwantowej teorii elektromagnetyzmu.

Więcej szczegółów na stronie AGH. 
Oryginalny komunikat prasowy CERN.


 
Źródło: NCBR
 

dodano: 2017-08-25 08:31:36