Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Polacy chcą ekologicznej energii

Pompy ciepła to najczęściej poszukiwane urządzenia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – wynika z raportu serwisu Oferteo.pl. Co ciekawe, zainteresowanie takimi rozwiązaniami wyraźnie wzrosło w porównaniu do wyników zeszłorocznego badania. Wśród ankietowanych, którymi były osoby poszukujące urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, aż 69% wskazało, że jest zainteresowane pompami ciepła. W ubiegłym roku ten odsetek wyniósł 53%.

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Przypominają one rozmiarem niewielką lodówkę, a dzięki przemianom termodynamicznym, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania).

Wyraźnie z kolei spadł odsetek osób, które chciały zamontować w domu kolektory słoneczne. W tegorocznym badaniu wskazało na nie 15% ankietowanych; w zeszłym roku – niemal 1/3.

Jakie są plusy i minusy pomp ciepła?


Pompa ciepła jako rozwiązanie grzewcze sprawdzi się przede wszystkim w domach, których zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Jednak jeśli budynek miałby spełniać standardy energooszczędności, to samo ogrzanie domu będzie tanie. W takim przypadku wysoki początkowy koszt instalacji, wynoszący od 30 do 50 tysięcy złotych, może zwrócić się w kilkanaście lat.

Trzeba pamiętać, że ogrzewanie za pomocą pompy ciepła nie zawsze może być wystarczające. Sroga zima i duży mróz mogą zmusić do wykorzystania dodatkowego źródła ogrzewania.

Główny cel: podgrzewanie wody i wsparcie ogrzewania

Uczestnicy badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu typu lead generation, wskazali, że poszukują przede wszystkim urządzenia, które będzie służyło do podgrzewania wody i wspierało ogrzewanie domu.

Podgrzewanie wody jako wyłączny cel wskazało 15% ankietowanych, a wytwarzanie energii elektrycznej –  co ciekawe – tylko 2%.

Do jakiego domu szukamy urządzenia?

Urządzenie do pozyskiwania energii odnawialnej miałoby zostać zamontowane w połowie przypadków na domu o powierzchni nie większej niż 150 m2. Tylko 5% wskazań padło na domy o powierzchni większej niż 300 m2.

Zakupem pompy ciepła, kolektorów słonecznych bądź ogniw fotowoltaicznych najczęściej były zainteresowane osoby, w których domu zamieszkuje na co dzień 3–4 osoby (57% wskazań). W 16% przypadków dom jest zamieszkiwany przez singla lub dwie osoby, a co piąty – przez 5 do 6 osób.

Chcemy żyć ekologicznie, ale często nie mamy wiedzy

Pompy ciepła okazały się także najbardziej pożądanym rodzajem ogrzewania w innym badaniu Oferteo.pl – na temat preferowanego rodzaju ogrzewania domu. Na pompy wskazała wówczas prawie 1/3 respondentów. Z badania wynikało również, że 35% respondentów byłoby skłonnych płacić większe rachunki, aby ogrzewać dom ekologicznymi sposobami. Z kolei 22% odpowiedziało, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania.


Metodologia badań. Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 5 tys. zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące urządzeń do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł.

Źródło: Oferteo.pl


dodano: 2017-12-12 06:37:31