Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Pochwała rycerskiego etosu

Na malowniczym wzniesieniu Golubia-Dobrzynia, w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie dumnie wznosi się okazały zamek, dawna krzyżacka warownia - to miejsce, gdzie historia wciąż na nowo ożywa. W towarzystwie prawdziwych rycerzy i pięknych dam dworu można podziwiać zacięte pojedynki. Organizowane tu od 40 lat, Wielkie Międzynarodowe Turnieje Rycerskie ściągają do grodu nad Drwęcą najprzedniejszych rycerzy z całej Polski, gości z Ukrainy, Włoch, Danii, Francji a nawet Kanady (!), by walczyć o zaszczytne laury i przywoływać najlepsze tradycje rycerskiego stanu. Ostatni odbył się w miniony weekend, 8-10 lipca.

Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Zmagania rozpoczęły się w piątek, kiedy to orszak rycerski przemaszerował ulicami Golubia-Dobrzynia. W sobotę odbyły się eliminacje konnego turnieju zręcznościowego, turniejów kuszniczego i łuczniczego, a także międzynarodowy turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych. Finały tych konkurencji odbyły się w niedzielę. Na gości wydarzenia w ciągu dwóch dni czekały liczne atrakcje: pokazy grup rekonstrukcyjnych (m.in. Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko - Pomorskiego i  grupy kaskaderskiej Ukrainian Cossacks), występy nadwornego lutnisty Królewny Anny Wazówny, jarmark z pamiątkami, jadłem i napitkiem. Bezpośrednich relacji z turnieju można było słuchać na antenie Radia ZET, podczas letniego programu ZET Cafe. Więcej informacji na stronie Zamku w Golubiu-Dobrzyniu.
 
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to czteroskrzydłowy zamek krzyżacki wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem. W przeciągu swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XVII wieku na polecenie Anny Wazówny. Według legend w czasie wojen polsko-szwedzkich golubski zamek posiadał tajemne, podziemne przejście pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. Obecnie mieści się w nim muzeum, hotel i restauracja.


Źródło: UMWKP. Fot. Daniel Pach. Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel i Zamku w Golubiu-Dobrzyniu.


dodano: 2016-07-11 07:40:11