Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Pieniądze dla lokalnych społeczności


24 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się uroczystość wręczenia umów na dofinansowanie projektów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To pierwsze wsparcie, które podzielono za pośrednictwem działających w regionie lokalnych grup działania. Najwięcej projektów dotyczy wsparcia finansowego na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. Pieniądze trafią też na budowę infrastruktury rekreacyjnej.

Lokalne grupy działania (LGD) to stowarzyszenia tworzone przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy, które wspólnie z samorządem województwa wdrażają finansowany z europejskich środków instrument „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność” (RLKS). W całym regionie działa 28 takich partnerstw. Dysponują środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz PO Rybactwo i Morze. Nabory wniosków, których dotyczą wręczone umowy przeprowadziły Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” oraz LGD „Ziemia Gotyku” (lista podpisanych umów).
– Lokalne grupy działania są pierwszym ogniwem w identyfikowaniu potrzeb i animowaniu aktywności lokalnych społeczności. Dzięki nim możemy zdefiniować dobre, potrzebne mieszkańcom projekty, które trudno dostrzec z poziomu regionalnego. Cała nasza polityka terytorialna, którą realizujemy w nowej perspektywie unijnej, oparta jest właśnie o identyfikację problemów i potrzeb oraz tworzenie projektów przez środowiska lokalne
– powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Dofinansowanie trafi na realizację 4 projektów inwestycyjnych w powiecie nakielskim: budowę świetlic wiejskich w Ostrowie (gmina Mrocza) i Turzynie (gmina Kcynia) oraz rozwój infrastruktury rekreacyjnej w gminie Kcynia oraz Nakle nad Notecią. Beneficjentami wsparcia są gminy Kcynia, Mrocza oraz powiat nakielski, a suma dofinansowania to 1,5 miliona złotych.
 
Kolejne 11 umów to wsparcie dla mieszkańców powiatu nakielskiego i toruńskiego na podjęcie lub rozwój działalności gospodarczej. Każdy z początkujących przedsiębiorców otrzyma 50 tysięcy złotych. Środki trafią między innymi na zakup sprzętu do świadczenia usług fizjoterapeutycznych, otwarcie wypożyczalni sprzętu bankietowego i plenerowego, uruchomienie sali zabaw dla dzieci, wyposażenie studia tatuażu, otwarcie myjni oraz uruchomienie firmy reklamowej. Suma dofinansowania to ponad 600 tysięcy złotych.– Gratuluję włodarzom powiatu nakielskiego oraz gmin Mrocza i Kcynia, którzy jako pierwsi samorządowcy sięgają po wsparcie w ramach działania LEADER
– powiedział wicemarszałek Dariusz Kurzawa. – Gratuluję także wszystkim przedsiębiorcom, którzy będą zakładać i rozwijać swoje firmy, często w małych miejscowościach. Wśród nich nie brakuje młodych ludzi, którzy mają wiele ciekawych pomysłów na własny biznes.
 
Najbardziej w tej chwili zaawansowaną częścią instrumentu RLKS jest podejście LEADER, w ramach którego lokalne społeczności korzystają ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (pula wsparcia to 172 miliony złotych). 14 lokalnych grup działania ogłosiło do tej pory 34 nabory wniosków w ramach PROW, w których do rozdysponowania jest w sumie 36,6 miliona złotych. Konkursy dotyczą rozwoju przedsiębiorczości; inwestycji w dziedzinie turystyki, rekreacji i kultury; budowy dróg gminnych i powiatowych oraz działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.


Źródło: Beata Krzemińska - Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl


dodano: 2017-05-25 06:32:42