Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
PAIH zakończyła 2017 rok z blisko trzydziestoprocentowym wzrostem wartości portfela


Miniony rok był przełomowy dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu nie tylko poprzez wejście w życie ustawy o Agencji, co usankcjonowało jej dotychczasowe prace, ale również w zakresie obsłużonych projektów inwestycyjnych. PAIH zakończyła 2017 rok z blisko 30% wzrostem wartości portfela, a nakłady sfinalizowanych inwestycji przekroczyły magiczną granicę 2 mld euro. Agencja zanotowała również zwiększone zainteresowanie inwestorów z Azji, które może zwiastować stałą zmianę trendów.


Na koniec 2017 r. PAIH obsługiwała 175 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość była o 30% większa w stosunku rocznym i wyniosła 5,65 mld euro. Zwiększyło się również deklarowane zatrudnienie
do 52 tys. (wzrost o tysiąc miejsc pracy). Podobnie jak przed rokiem, największa liczba projektów pochodziła ze Stanów Zjednoczonych (57) i Niemiec (14) oraz dotyczyła branży usługowej (54).

Miniony rok stał zdecydowanie pod znakiem inwestorów z dalekiej Azji. Chiny nie tylko awansowały do zestawienia pięciu największych inwestorów pod względem liczby obsługiwanych projektów, ale przede wszystkim zdominowały portfel PAIH w dziedzinie łącznej wartości deklarowanych nakładów inwestycyjnych. Na koniec 2017 r. wyniosły one aż 1,26 mld euro, podczas gdy przed rokiem były prawie dwukrotnie mniejsze (blisko 730 mln euro). 


– Inwestorzy z Chin zaczynają konkretyzować swoje działania, dlatego mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się sfinalizować znaczną część procesów inwestycyjnych – podkreśla wiceprezes PAIH ds. inwestycji dr Krzysztof Senger.

W sumie azjatyccy przedsiębiorcy obsługiwani przez Agencję chcą zrealizować w Polsce 42 projekty i zainwestować 2,5 mld euro – co stanowi blisko połowę wartości aktywnego portfolio.

Ponad 20% wzrost wartości zanotował natomiast portfel projektów pomyślnie zakończonych przy pomocy PAIH – na koniec 2017 r. był on wart łącznie 2,08 mld euro, czyli o 300 mln więcej niż przed rokiem. W wyniku decyzji inwestorów pracę w Polsce znajdzie ponad 17 tys. osób, czyli o tysiąc więcej niż dzięki projektom zamkniętym w 2016 r. Najwięcej inwestycji zrealizują przedsiębiorcy z USA (14), Korei Południowej i Niemiec (po sześć projektów). W czołówce uplasowały się także Szwajcaria (5), Włochy i Japonia (po cztery). Najwięcej są gotowi zainwestować inwestorzy z Korei Południowej – ponad miliard euro, natomiast Japończycy i Austriacy zadeklarowali nakłady w wysokości odpowiednio, 238 i 220 mln euro.

To właśnie budowa fabryki baterii do samochodów elektrycznych koreańskiego koncernu LG Chem była największą, pod względem wartości, sfinalizowaną przez PAIH inwestycją w tym roku. Koszt wybudowania zakładu, w którym inwestor zatrudni 810 osób przekracza miliard euro. Fabryka powstanie w Kobierzycach, na terenie podstrefy Wrocław-Kobierzyce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Prace budowlane mają zakończyć się już w przyszłym roku. Warto podkreślić, że LG Chem jest też największym – w kategorii wartości – projektem, który wsparła PAIH w ciągu ostatnich piętnastu lat. Kolejną, rekordową inwestycją w portfelu PAIH – tym razem po względem zatrudnienia – jest otwarcie przez JP Morgan centrum korporacyjnego w Polsce. Jedna z największych instytucji finansowych świata planuje zatrudnić w warszawskim biurze aż 2,5 tys. ludzi. Za wkład w rozwój polskiej gospodarki obaj inwestorzy – LG Chem oraz JP Morgan – otrzymali od Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu nagrodę oraz tytuł najlepszych projektów inwestycyjnych 2017 roku. 

Podobnie jak rok wcześniej, na realizację projektu inwestycyjnego inwestorzy najczęściej wybierali województwa: dolnośląskie (18), mazowieckie (11), małopolskie (8) i śląskie (7). Na piątej pozycji, ex aequo z Podkarpaciem, najbardziej atrakcyjnych regionów dla inwestorów z portfela PAIH znalazło się w 2017 r. województwo opolskie, gdzie zostaną zrealizowane cztery inwestycje. W 2017 roku opolskie zostało uznane również przez konkurencję z całego kraju za województwo, które ma najbardziej atrakcyjną stronę internetową dla inwestorów, za co otrzymało nagrodę od PAIH. Wyróżnienie powędrowało również do gmin – wszystkie umiejscowione są w Polsce Wschodniej. Są wśród nich: Bobolice (woj. zachodniopomorskie), Miłomłyn (woj. warmińsko-mazurskie) i Zamość (woj. lubelskie). 

– Nie zapominamy o Polsce Wschodniej. Wręcz przeciwnie, Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego zakłada nowe, "mądre" podejście do lokowania inwestycji
biorące pod uwagę rozłożenie bezrobocia, nawet w skali mikro – powiatów i miast. Dlatego też 2017 zintensyfikowaliśmy nasze prace na rzecz zainteresowania zagranicznych inwestorów Podkarpaciem, Lubelszczyzną i Podlasiem oraz Warmią i Mazurami. W tym roku z pewnością pomnożymy nasze wysiłki – zapewnia K. Senger.

Wiceprezes dodaje, że w 2017 najwięcej ofert do inwestorów Agencja przekazała z woj. śląskiego, dolnośląskiego oraz wielkopolskiego. Małopolskie zanotowało zaś największy wzrost przekazywanych ofert lokalizacyjnych – prawie 180% rok do roku, a woj. śląskie – 110%. Regiony zyskały w PAIH nowe narzędzie do zarządzania swoją ofertą inwestycyjną. Jest nim Generatora Ofert Inwestycyjnych – ogólnopolska bazy najlepszych i aktualnie dostępnych lokalizacji inwestycyjnych. Generator jest testowany w woj. warmińsko-mazurskim.

Źródło: PAIH


dodano: 2018-01-08 07:29:04