Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Płace kadry zarządzającej

Podczas wspólnej konferencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Centrum Adama Smitha, która odbyła się 6 listopada 2012 r. w Warszawie przedstawiono wyniki raportu:  „Raport płacowy Polska i Świat" - autorstwa Michała Tomczyka, eksperta Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Głównym wnioskiem raportu autorstwa Michała Tomczyka, który przedstawił Cezary Kaźmierczak i Robert Gwiazdowski był problematyczny wpływ ustawy kominowej na pozyskanie przez Skarb Państwa najlepszych menadżerów. Przepisy ustawy blokują bowiem dostęp sektora publicznego do najlepszych specjalistów - nie jest on w stanie zagwarantować im odpowiednich zarobków.

Wartość wynagrodzenia polskiej kadry zarządzającej liczona w euro plasuje nasz kraj na 21-22 miejscu spośród wszystkich państw Europy. Z badań przeprowadzonych przez Sedlak & Sedlak wynika, że kadra menedżerska nominalnie zarabia w Polsce ok. 1340 euro, podczas gdy średnie wynagrodzenie menedżera w Unii Europejskiej wynosi 4 tys. euro.

Menedżer w Polsce zarabia mniej, niż wynosi średnia unijna płaca szeregowego pracownika, który zarabia ok. 1970 euro.  Z analizy rynku pracy wynika, że rok 2012 będzie kluczowy dla polskiej gospodarki, a w ciągu kolejnych czterech lat roczny wzrost wynagrodzeń powinien wynosić ok. 6 proc. Niestety nie można  spodziewać się, że w perspektywie najbliższych dwóch lat poziom wynagrodzeń choćby zbliży się do standardów płacowych obowiązujących w Europie Zachodniej.


Raport można pobrać ze stron ZPP - http://zpp.net.pl/pl/Materialy


dodano: 2012-11-08 13:12:53