Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
O przyszłości lubuskiego biznesu

Rozwój gospodarczy regionu oraz możliwości wsparcia i współpracy z lubuskimi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu. To główne tematy rozmów marszałek Elżbiety Anny Polak oraz członka zarządu Marcina Jabłońskiego, podczas spotkania z przedsiębiorcami. – To wy tworzycie warunki do rozwoju regionu. To w firmach powstają miejsca pracy, to wy generujecie nasz dochód, który stale rośnie. Dzięki temu możemy realizować bardzo ważne inwestycje o znaczeniu publicznym – mówiła marszałek.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz informacji. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak poinformowała przedsiębiorców o zasobach unijnego lubuskiego portfela.

– Wdrożyliśmy już 70% tej perspektywy, ale wciąż do wykorzystania mamy wiele milionów, zwłaszcza że jesteśmy wśród ośmiu województw, które mają już prawo uruchomić Krajową Rezerwę Wykonania. To są środki do tej pory "zamrożone", które mogą być w tym roku uruchomione, dzięki temu, że osiągnęliśmy sukces, bo nasze wskaźniki na to pozwalają. W tym roku ogłosimy 32 konkursy, co daje bardzo duże możliwości – wyjaśniła marszałek.

Marszałek poinformowała także o pracach związanych z aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego. Zaznaczyła, że nowa perspektywa oznacza koncentrację potencjałów. Miała też dobrą informację dla lubuskich przedsiębiorców, ponieważ aż 65% całej alokacji nowego programu trafi na działania związane z rozwojem regionu bardziej inteligentnego i przyjaznego środowisku. – Warto się więc do tego już teraz przygotować – zachęcała E.Polak.Marszałek podkreślała także, że działania samorządu województwa będą zmierzały do niwelacji deficytów. Jednym z nich jest migracja młodych. – Będziemy starali się przygotować takie programy, żeby zatrzymać młodych na Ziemi Lubuskiej. Bez partnera po stronie biznesu i współpracy z przedsiębiorcami nie będzie to możliwe. Cóż z rozwoju regionu, jeżeli postawimy na infrastrukturę, a młodzi ludzie od nas uciekną – przekonywała.

Członek zarządu Marcin Jabłoński zapewniał, że przedsiębiorcy są jednym z najważniejszych filarów rozwoju regionu. – W rozmowach o przyszłości regionu przedsiębiorcy, gospodarka i otoczenie biznesu to wątki przewodnie. Jesteśmy zdeterminowani, żeby wykorzystać wszystkie możliwości leżące w naszej gestii. Jesteśmy do Państwa dyspozycji – podkreślał.Zaprezentowana została także oferta misji gospodarczych realizowanych przez UMWL. W tym roku planowane są wyjazdy na targi Hannover Messe, a także do Hiszpanii, Francji, Chin i Rumunii.


Źródło: UMWL / Marzena Toczek


dodano: 2019-01-28 06:44:56