Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nowy impuls dla przemysłu stoczniowego


W szczecińskiej Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia uroczyście położono stępkę pod nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jednostka zostanie zbudowana na pochylni Wulkan w Szczecińskim Parku Przemysłowym. Ma zostać przekazana armatorowi w 2020 r. W uroczystości wziął udział Wicepremier Mateusz Morawiecki. Zdaniem wicepremiera stocznie to kluczowa część wielkiej strategii reindustrializacji.Prom będzie miał długość 202,4 m i szerokość 30,8 m. Przy zanurzeniu projektowym (6,3 m) będzie osiągał prędkość 18 węzłów. Nowa jednostka pomieści na swoim pokładzie siedemdziesięcioosobową załogę oraz 400 pasażerów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie statkiem nowoczesnym, spełniającym wysokie normy ekologiczne. Ro-Pax zostanie wyposażony w napęd spalinowo-elektryczny, a głównym paliwem wykorzystywanym przez prom będzie ciekły gaz naturalny (LNG).

Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsze prace budowlane stocznia rozpocznie na przełomie 2017 i 2018 r. Następnie w czerwcu 2018 r. ruszą prace na pochylni. Wodowanie jednostki planowane jest na rok 2019, a przekazanie armatorowi – na rok 2020.

Podczas uroczystości wicepremier Morawiecki podkreślił ważną rolę przemysłu okrętowego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).

– Tak jak polscy armatorzy potrzebują, według różnych szacunków, od 6 do 10 nowych promów, aby skutecznie konkurować z zagranicznymi firmami, tak polska gospodarka potrzebuje inteligentnej reindustrializacji. Widzimy w tym procesie miejsce dla polskiego przemysłu okrętowego. Zapowiedziana w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju produkcja wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej staje się faktem. Batory znów wypływa na szerokie wody
– mówił wicepremier.

Projekt Batory wiąże się z rozwojem przemysłu okrętowego, zakłada stymulowanie rozwoju technologii, projektowania i budowy polskich jednostek pływających i konstrukcji morskich, a także ukierunkowanie sektora stoczniowego na innowacje i produkcję wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej.


Źródło: Ministerstwo Rozwoju


dodano: 2017-06-26 06:39:53