Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nominowani do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU 2012 - Prezentacje

Wyboru nominowanych Kapituła dokonała spośród 54 kandydatów zgłoszonych przez uprawnione instytucje. W każdej kategorii Kapituła przyznała po trzy nominacje z wyjątkiem kategorii Wynalazca, w której zgodnie z regulaminem przyznała cztery nominacje.  

Nominowani zostali zgłoszeni i rekomendowani do Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU przez Marszałków Województwa Lubelskiego i Mazowieckiego;  Prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich; Redakcje "Agro" i "PAR - Pomiary-Automatyka-Robotyka"; Stowarzyszenie AgroBiznesKlub oraz Stowarzyszenie Wynalazców i Racjonalizatorów.

Nagrody Prestiżu RENOMA ROKU przyznawane są w czterech głównych kategoriach:
        I.    Przedsiębiorca
        II.   Firma
        III.  Produkt
        IV.  Wynalazca

Nagroda specjalna w kategorii Polityk przyznawana jest w oparciu o głosowanie internetowe, zarówno na etapie nominowania, jak i wyboru laureata.


Kategoria: PRZEDSIĘBIORCA

Janusz Borkowski
Prezes Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” -
Brześć Kujawski

„Krukowiak” to nowoczesna firma z ponad dwudziestoletnią tradycją specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych ze szczególnym uwzględnieniem opryskiwaczy. Od 2000 roku kierunkami strategicznymi dla przedsiębiorstwa są rynki Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi, Niemiec i Francji. Firma jest pionie- rem w opracowaniu i zastosowaniu wspomagania powietrznego (system Air Jet). Intensywnie prowadzane prace badawcze przy współpracy z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach zaowocowały powstaniem opryskiwacza sadowniczego z prekursorskim na skalę światową rozwiązaniem tunelowym. Jako pierwsi z polskich producentów stworzyli opryskiwacz o pojemności 3500 l z belką o szerokości 24 m i 30 m.

Edward Kostrubiec
Prezes Zakładu Obróbki Metali „Komech” - Lublin

„Komech” z 30-letnim doświadczeniem w branży wykonuje części metalowe do samochodów, traktorów, dla potrzeb przemysłu maszynowego oraz spożywczego. Park obrabiarek sterowanych numerycznie CNC (wycinarka laserowa, wycinarka plazmowa HD, prasa krawędziowa, pionowe centra obróbcze frezarskie i tokarskie, giętarka trzpieniowa) pozwalają na wykonywanie części o skomplikowanych kształtach i z  dokładnością rzędu 0,002 mm. Zakład przygotowuje również powierzchnie do malowania poprzez śrutowanie. Jakość zapewnia wprowadzony w 2001 roku system jakości PN-EN ISO 9001:2001. Odbiorcami wyrobów są duże znane koncerny z Niemiec, Danii, Włoch oraz Holandii. 

Elżbieta i Wojciech Pysiak
Właściciele Gospodarstwa Rolnego - Zdziechów

Tradycja prowadzenia gospodarstwa rolnego, na tym samym siedlisku i pod tym samym nazwiskiem sięga 1856 r. Dominującym kierunkiem produkcji jest tucz trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Roczna produkcja tuczników – przy najwyższych klasach mięsności – sięga 1300-1400 szt. Gospodarstwo spełnia wymagania weterynaryjne. Budynek chlewni wyposażony jest w sterowaną elektronicznie wentylację dla każdej komory oddzielnie. W 2007 r. Państwo Pysiakowie uruchomili masarnię przydomową dla potrzeb produkcji własnej, w której wytwarzane są wędliny w oparciu o tradycyjne receptury. Mięso i wędliny są sprzedawane we własnym punkcie sprzedaży w Polskim Centrum Handlowym w Radomiu. 


Kategoria: FIRMA

BIN SA
Prezes Jan Krzemiński - Aleksandrów Kujawski

BIN jest przedsiębiorstwem, które powstało w 1990 roku. Specjalizuje się w produkcji płaskodennych silosów z blachy ocynkowanej do przechowywania ziarna. Dotychczas wyprodukowało ponad 50 000 silosów o łącznej ładowności ponad 4 milionów ton. BIN produkuje silosy o ładowności 20, 28, 60 i 100 ton oraz podjęło produkcję dwóch nowych typów silosów o ładowności 10 ton, przeznaczonych dla mniejszych gospodarstw rolnych. Poza polskimi rolnikami silosy znalazły również uznanie na rynku duńskim oraz na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Powstają przy pomocy nowoczesnych maszyn sterowanych numerycznie. 

Bocian - Fabryka Mebli
Prezes Tadeusz Bocian - Nieszowice k. Lublina

Firma Bocian powstała w 1989 roku jako mała firma rzemieślnicza. Przez lata rozrosła się i stale powiększa swój udział na rynku krajowym i zagranicznym. Dzisiaj kilkudziesięcioosobowa załoga gwarantuje fachowość przy realizacji zarówno dużych inwestycji jak i indywidualnych zleceń. Oferta obejmuje meble salonowe, kuchenne, sypialnie, biblioteki, drzwi, elementy wykończeniowe oraz pełne wyposażenie dla biur, banków, restauracji i hoteli. W zakresie swojej działalności realizuje kompleksową obsługę, rozpoczynając od techniczno-aranżacyjnego projektu wnętrza do pełnego wykonawstwa. Firma jest wyłącznym właścicielem marki Bami.

Oskroba Sp. z o.o.
Prezes Dariusz Oskroba - Celestynów k. Otwocka

Początek działalności firmy sięga lat trzydziestych, kiedy to dziadek obecnego właściciela otworzył piekarnię. Produkuje kilkadziesiąt ton pieczywa dziennie. Posiada nowoczesną flotę transportową. Wykorzystuje najnowsze technologie stosowane w piekarnictwie oraz własne udoskonalane receptury. Nowoczesny park maszynowy pozwala na procesy produkcyjne zgodne ze światowymi tendencjami w piekarnictwie pod stałą kontrolą laboratorium wewnątrzzakładowego i doświadczonych technologów.Wyroby firmy produkowane są z najwyższej jakości surowców i nagradzane wyróżnieniami i medalami w czasie targów branżowych. 


Kategoria: PRODUKT

Krówki - cukierki
Geomax Sp.j. Misztal-Stachowiak - Opole Lubelskie

Cukierki ,,Krówki” to jedne z najstarszych i najbardziej znanych polskich łakoci na bazie najlepszej jakości mleka, śmietany, cukru i syropu ziemniaczanego. Różnorodność smaków uzyskuje się poprzez stosowanie naturalnych dodatków w postaci wanilii, kakao, ziarna sezamowego, wiórków kokosowych lub rodzynek. Oryginalna receptura, tradycyjny sposób produkcji, wysoka jakość i elastyczność w projektowaniu opakowań pozwoliły na zdobycie bardzo wymagających rynków świata takich jak USA, Kanada, Arabia Saudyjska, Włochy, Węgry, Niemcy, Rumunia, Sudan, Czechy, Izrael, Szwecja, Wielka Brytania i Japonia.

PIAP SCOUT - mały robot do rozpoznawania  niebezpiecznych ładunków
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP - Warszawa

Mały robot do rozpoznania i neutralizacji niebezpiecznych ładunków PIAP SCOUT jest innowacyjnym i zaawansowanym technologicznie zdalnie sterowanym urządzeniem przeznaczonym do szybkiego rozpoznaniu terenu i miejsc trudnodostępnych. Powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz służb specjalnych na małe wielozadaniowe roboty do rozpoznania. Urządzenia te mają wspomagać pracę ww. służb w działaniach antyterrorystycznych i antykryzysowych. Skutecznie zastępują człowieka przy niebezpiecznych zadaniach i zmniejszają zagrożenie dla jego życia i zdrowia.

Ser Królewski
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu

Ser Królewski należy do grupy serów typu holenderskiego. Sery holenderskie to twarde sery żółte. Tajemnica smaku serów holenderskich tkwi w procesie ich wytwarzania, a także zależy od czasu dojrzewania sera. Im ser jest starszy tym jest twardszy, bardziej kruchy i mocniejszy w smaku. Młody ser jest delikatny i może być stosowany do kanapek. Starszy – ma intensywniejszą żółtą barwę, silniejszy zapach i wybitną ostrość. Ser Królewski, oprócz urody jaką zawdzięcza dużym dziurom ma znakomitą sprężystą konsystencję. Jego jakość i atrakcyjna cena powodują, że jest to jeden z najchętniej kupowanych przez Klientów produktów.


Kategoria: WYNALAZCA

Andrzej Palma
- Silnik wiatrowy o osi pionowej
All Star - Łódź

Andrzej Palma jest autorem wielu innowacyjnych projektów, m.in. urządzeń dla małych elektrowni wodnych, układów sterowania dla energetyki, przemysłu wydobywczego i oczyszczalni ścieków. Silnik wiatrowy o osi pionowej, ostatni opatentowany projekt, to pionowa turbina wiatrowa, która przewyższa turbiny o osi poziomej stosowane w dużych fermach wiatrowych. Na etapie inwestycyjnym 1 kWh jest od nich 6 razy tańsza. Turbina pionowa dedykowana jest do zastosowania w indywidualnych gospodarstwach domowych, jako alternatywne źródło energii elektrycznej na potrzeby własne, bez konieczności dostarczania energii z zewnątrz.  

Sigma SA / LW Bogdanka SA
- Modułowa podpora wnęk ścianowych
Barak / Bogdanka k. Lublina

Sigma SA jest prywatną firmą zarejestrowaną w 1996 r. przez Jana Hajduka, człowieka z wieloletnim doświadczeniem w branży górniczej. Spółka dysponuje profesjonalnym biurem projektowym oraz doświadczonym zapleczem produkcyjnym. Opracowuje, produkuje i wdraża nowatorskie rozwiązania dla górnictwa i ochrony środowiska. Wiodącą pozycję na rynku polskiego górnictwa węglowego Sigma zdobyła dzięki skutecznemu wdrożeniu innowacyjnych urządzeń typu: zespół podajników Boa i najazdowe stacje zwrotne Waran i Żbik. Ostatnie wdrożenie – modułową podporę wnęk ścianowych – zrealizowała na zlecenie LW Bogdanka SA.

Prof. dr hab. Jerzy Tys z Zespołem
- Ekologiczny, prozdrowotny olej rzepakowy "Kropla Zdrowia"
Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie

Zainteresowania naukowe prof. Tysa nie sprowadzają się tylko do fizycznych, biologicznych, mikrobiologicznych i chemicznych właściwości rzepaku i z niego produkcji ekologicznego oleju. Zajmuje się również biopaliwami, biogazami i biotechnologią produkcji alg na cele energetyczne. Dorobek naukowy obejmuje: 136 oryginalnych prac naukowych, 16 patentów + 3 zgłoszenia patentowe (w tym 1 patent europejski), 4 wzory przemysłowe, 11 podręczników i monografii, 16 instrukcji wdrożeniowych, 98 innych publikacji, 8 ekspertyz naukowych, jest promotorem 5 zakończonych prac doktorskich i kierownikiem w 7 i wykonawcą w 5 projektach badawczych. 

Bartosz Walentyn
- Samobieżny odkurzacz do liści
Okole k. Bydgoszczy

Z wykształcenia tegoroczny historyk (24 lata), z zamiłowania wynalazca. Od 2006 r. członek Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, a od 2010 r. Akademii Młodego Wynalazcy, prowadzonej przez Agencją Promocyjną INVENTOR z Warszawy. Pierwsze wyróżnienie za swoją twórczość wynalazczą otrzymał jeszcze jako uczeń liceum w XXXIX Edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki (Warszawa 2006). Jest autorem wielu innowacji, z których dwie otrzymały już prawo ochronne w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. Jego największym osiągnięciem jest uzyskanie tytułu Lidera Innowacji 2008. 


Kategoria specjalna: POLITYK

Prof. dr hab. Jerzy Balcerowicz
Były wicepremier, minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego

Od 12 września 1989 do 5 grudnia 1991 zajmował stanowiska wicepremiera i ministra finansów. Jako minister finansów był praktycznie główną osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie transformacji Polski z gospodarki planowo-socjalistycznej do społecznej gospodarki rynkowej.

Prof. dr hab. Marek Belka
Prezes NBP, były premier, wicepremier i minister finansów

W okresie swojego urzędowania wprowadził podatek od dochodów kapitałowych, nazwany później „podatkiem Belki”. Był również wiceprzewodniczącym Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów oraz doradcą ekonomicznym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Mieczysław Wilczek
Były minister przemysłu, przedsiębiorca, wynalazca

Jako minister przemysłu stał się rzecznikiem gruntownej reformy polskiej gospodarki. W 1988 roku przeforsował w Sejmie liberalną ustawę o przedsiębiorczości, która spowodowała aktywizację drobnych przedsiębiorców w ostatnich miesiącach istnienia PRL.


dodano: 2012-12-11 13:09:00