Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Nadmierne nierówności spowalniają wzrost gospodarczy

W pociągu Pendolino, w drodze z Warszawy do Sopotu rozpoczęło się 30 września tegoroczne Europejskie Forum Nowych Idei. W debacie na rozgrzewkę: All inclusive – all exclusive – Jakiej Europy chcemy? wzięli udział przedsiębiorcy, ekonomiści, eksperci i dziennikarze. Uczestnicy debaty próbowali odpowiedzieć na pytanie, kiedy nierówności są motorem rozwoju, a kiedy stanowią zagrożenie dla gospodarki.

Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej, który moderował dyskusję przypomniał, że na świecie nierówności rosną, a płace w krajach Europy  Zachodniej nie powróciły jeszcze do poziomu z lat 2008-2009. Grozi nam tzw. ekonomia płaskich płac. Obecny model kapitalizmu jest krytykowany nie tylko przez lewicowych ekonomistów, ale również przez takie liberalne instytucje jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Stasiński zacytował Marka Belkę, prezesa NBP, który niedawno stwierdził, że powinniśmy podnieść płace, opodatkować bogatych i przepływ kapitału.

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan powiedziała, że intelektualny ferment dotyczący nierówności, który się rozpoczął na świecie, może przynieść nowe rozwiązania, które pomogą uporać się z wieloma problemami. Chociaż jej zdaniem w Polsce nierówności maleją. Szybciej bogacą się najbiedniejsi – tak przynajmniej wynika z Diagnozy Społecznej 2015 prof. Janusza Czapińskiego.

Prezes PKP SA Jakub Karnowski przekonywał, że w naszym kraju, w ostatniej dekadzie współczynnik Giniego, który mierzy poziom nierówności, obniżył się.

Z kolei Andrzej Lubowski, ekonomista cytował ostatnie badania MFW, z których wynika, że nadmierne nierówności hamują wzrost gospodarczy czy wręcz szkodzą rozwojowi.

Zdaniem Romana Młodkowskiego (konsultanta biznesowego) nierówności, które dają szansę, żeby się wzbogacić, są dobre. Jego zdaniem jednak gromadzenie wielkiego bogactwa w rękach niewielkiej grupy osób może mieć bardzo negatywne skutki dla gospodarki.

Maciej Witucki, przewodniczący Rady Nadzorczej Orange przestrzegał, żeby nie próbować ograniczać zarobków najbogatszych przez podnoszenie podatków.

– Najbogatsi nie płacą PIT. Takie rozwiązanie uderzy w pracowników najemnych, dobrze opłacanych menedżerów – dodał.

Niektórzy uczestnicy debaty podkreślali, że wielka fala uchodźców, która wędruje przez Europę, będzie sprzyjała pogłębianiu się nierówności w społeczeństwach.

Partnerem debaty była Gazeta Wyborcza.EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI rozpoczęła się 30 września i potrwa do 2 października 2015 r. w Sopocie. Jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."

Źródło: Konfederacja Lewiatan. Więcej informacji: www.efni.pl


dodano: 2015-10-01 08:48:24