Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Mniejsze zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje 
o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -0,8% we wrześniu 
2016 r. Oznacza to, że we wrześniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 0,8% w porównaniu z wrześniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. jest dodatnia i wynosi +1,4%.

– Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi we wrześniu br. pod względem wartości złożonych wniosków kredytowych było zbliżone do września ubiegłego roku i jednocześnie wyższe niż w poprzedzających wrzesień miesiącach wakacyjnych. Łącznie o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało we wrześniu 31,8 tys. osób. Podsumowując pierwsze 3 kwartały br. klienci zawnioskowali o 1,4% wyższą wartość kredytów mieszkaniowych niż rok wcześniej – mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks
– Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks – PKK), który informuje 
o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -3,9% 
we wrześniu 2016 r. Oznacza to, że we wrześniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 3,9% w porównaniu z wrześniem 2015 r. Średnia wartość indeksu od początku 2016 r. jest ujemna i wynosi -2,6%.

– We wrześniu podobnie jak w miesiącach wakacyjnych klienci złożyli wnioski o niższą wartość kredytów konsumpcyjnych niż w analogicznych miesiącach rok wcześniej. Łącznie w pierwszych 3 kwartałach br. klienci zawnioskowali o 2,6% niższą wartość kredytów, a pod względem liczby złożonych wniosków spadek wyniósł 4,3%. Oznacza to, że kredyty wnioskowane są nadal na nieco wyższe kwoty niż rok wcześniej – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są na:  www.bik.pl/newsletter-kredytowyMetodyka indeksów: Wskaźnik BIK Indeks - PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe. Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe 
na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Źródło: BIK. Metodyka BIK indeks - PKK oraz BIK Indeks - PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy 
z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.


dodano: 2016-10-18 07:39:36