Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Mistrzowie Kodowania odpowiedzią na potrzeby Jednolitego Rynku Cyfrowego


Od 6 maja znany jest plan Komisji Europejskiej dotyczący utworzenia Jednolitego Rynku Cyfrowego poprzez przekształcenie 28 rynków krajowych w jedną całość. Odpowiedzią na ten problem oraz na potrzeby Jednolitego Rynku Cyfrowego jest program „Mistrzowie Kodowania”. Jego celem jest kształtowanie kompetencji przyszłości poprzez naukę kodowania uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych na terenie całej Polski.


Program jest w pełni darmowy,  nauczyciele i uczniowie otrzymują komplet niezbędnych materiałów do nauki wraz ze scenariuszami zajęć opracowanymi przez dydaktyków.

O e-umiejętnościach, nowych technologiach oraz rozwoju kompetencji cyfrowych poprzez takie programy jak „Mistrzowie Kodowania” rozmawiano również w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na konferencji „Europejski rynek cyfrowy – umiejętności, gospodarka, praca”. Nad planem KE dyskutowali urzędnicy, eksperci i politycy, w tym Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. jednolitego rynku cyfrowego.

– Z przewodniczącym Ansipem między innymi byliśmy wśród dzieci. Dzieci to mało powiedziane, to są naprawdę liderzy cyfryzacji – Mistrzowie Kodowania – podsumowywał na dzisiejszej konferencji Minister Administracji i Cyfryzacji, Andrzej Halicki.

– Program Mistrzowie Kodowania dostarcza do polskich szkół kompetencje miękkie, o które tak ciężko w oficjalnym systemie edukacji. Mali mistrzowie kodowania programując nabywają kluczowe umiejętności, które są tak ważne z punktu widzenia cyfrowej gospodarki – dodaje Blanka Fijołek, CSR & Sponsorship Senior Manager z Samsung Electronics Polska.

Tegoroczna edycja „Mistrzów Kodowania” zyskała patronaty Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Gospodarki oraz patronat Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju – Pawła Orłowskiego. Program prowadzony jest we współpracy z Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”, stowarzyszeniem „Dobra Edukacja” oraz grupą nauczycieli SuperBelfrzy RP. Mistrzowie Kodowania są też wspierani przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.


Źródło: Samsung Electronics Polska


dodano: 2015-05-15 12:25:33