Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Marszałek Geblewicz prosi rząd o zainteresowanie się Nord Stream 2 i EUGAL

EUGAL to kontynuacja planowanego poszerzenia gazociągu Nord Stream (Nord Stream 2), która ma przebiegać od Bałtyku aż do niemiecko-czeskiej granicy w Saksonii. Gazociąg na krótkim odcinku zbliża się na odległość 1 km od granicy z Polską w pobliżu Cedyni. Nie można wykluczyć, że przedsięwzięcie będzie oddziaływało na środowisko na terenie Polski. Marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował się zwrócić do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz do Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o koordynację współpracy transgranicznej ze stroną niemiecką w zakresie planowania przestrzennego zgodnego z polską racją stanu.

11 stycznia 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Planowania Kraju Związkowego Brandenburgii rozpoczęło procedury planowania przestrzennego dla „Europejskiej Linii Połączenia Gazowego EUGAL”. Projekt to kontynuacja Nord Stream 2, który ma przebiegać w sąsiedztwie trzech polskich regionów, w tym Pomorza Zachodniego. W ramach prowadzonej procedury powstanie ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Uczestnictwo w tej procedurze wykracza poza zakres kompetencji samorządu województwa w zakresie współpracy zagranicznej. Z tego też powodu marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zdecydował się na przekazanie Ministerstwu Rozwoju a także Ministerstwu Spraw Zagranicznych dokumentacji otrzymanej od strony niemieckiej i zwraca się z prośbą „o koordynację dalszej współpracy transgranicznej w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego zgodnie z polską racją stanu”.

Planowany gazociąg EUGAL ma liczyć ok 275 km długości oraz charakteryzować się średnicą 1400 mm. Zgodnie z polskim prawem, instalacje do przesyłu gazu o średnicy nie mniej niż 800 mm i długości nie mniejszej niż 40 km, wraz z towarzyszącymi im tłoczniami lub stacjami redukcyjnymi stanowią przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko.


Źródło: UMWZ. Autor: Marek Mucha


dodano: 2017-02-27 06:19:36