Chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości
Wydarzenia
Maleją zatory płatnicze i zadłużenia Polaków

Z Raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że w lipcu znacznie poprawiła się sytuacja polskich firm w zakresie ściągania należności. Po trwającej od października 2012 r. stagnacji Indeks Należności Przedsiębiorstw wzrósł o 3,5 punktu procentowego i obecnie wynosi 85,7 punktu. To najwyższe notowanie od 2011 r.

Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów podkreśla, że: – Jeszcze kwartał temu 27,7 proc. polskich przedsiębiorców mówiło o tym, że ma w swoim portfelu przeterminowane należności, że są to należności spowodowane zatorami płatniczymi. W tej chwili ten odsetek spadł do 24,5 proc.

W efekcie oznacza to zmniejszenie przeterminowanych należności, które są zagrożeniem dla płynności finansowej firm i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Przez ostatnie 4 i pół roku przeznaczały na ten cel średnio 8% wszystkich kosztów. Obecnie sięgają one 7,2% ogółu kosztów przedsiębiorstw.

Z raportu KRD wynika również, że tylko nico ponad 15 proc. polskich przedsiębiorców nie ma problemów ze ściąganiem należności. A ci, dla których nieuregulowane należności stanowią mniej niż 10 proc. portfela stanowią ponad 27 proc. Równocześnie zmalał średni okres przeterminowania należności. W lipcu wyniósł 4,3 miesiąca.

Prezes Łącki komentując wyniki podkreśla, że w tej chwili zatory płatnicze najbardziej dotykają branżę budowlaną.  – Mówi się, że zatory płatnicze w branży budowlanej to już ponad 1,5 mld złotych. Inne badania mówią, że zatory płatnicze w branży budowlanej to już około 2 mld złotych, więc trudno tutaj o takie wiarygodne dane.

Poprawa sytuacji nie zmienia faktu, że w lipcu, aż 34 proc. (o 1,4 punktu procentowego mniej niż w kwietniu) przedsiębiorstw deklarowało, że z uwagi na przeterminowane należności kontrahentów muszą ograniczać swoje inwestycje.

W konsekwencji poprawy sytuacji przedsiębiorstw zmalała także wartość zadłużenia Polaków. Wprawdzie liczba osób zarejestrowanych w KRD nie zmieniła się i pozostaje na poziomie ok. 1,8 mln osób, to łączny dług skurczył się z 19 do 17 mld zł.


Źródło: Raport Krajowego Rejestru Długów


dodano: 2013-08-29 08:54:41